View Single Post
  #18  
Vechi 06.03.2019, 08:06:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Arkadiusz Vezi mesajul
...
Dar sa nu uitam cine a mancat primul din mar, adica Eva, care l-a facut si pe Adam sa manance. Deci cel putin Eva e mai pacatoasa ca el, nu crezi? Btw, si aia e sanctificata? :)) Intreb serios, ca habar n-am.
In orice caz, as dori din partea cuiva de pe forum o explicatie logica si biblica pentru mitul marului interzis pentru ca eu pana acum n-am reusit sa inteleg prea bine. Pe scurt, cu ce suntem noi de vina ca au mancat Adam si Eva din mar?



Ok, multumesc, dar am vazut ca alte citate din Biblie sustin ca pe lumea cealalta vom avea amintiri, in special in Iad unde ele ne vor chinui in plus ca n-am facut ce trebuia pe Pamant ca sa scapam de gratarul vesnic. Eu ce sa mai inteleg?
Biblia nu e o carte ca toate celelalte, e cu totul deosebita si nu e scrisa de oameni in timpul liber, e scrisa de oameni "cu dictare" de la Dumnezeu prin Duhul Sfant care se pogoara pe "scribi" si-i insufleteste; are foarte multa incarcatura simbolica si alegorica.

Adam si Eva n-au fost primii oameni pe pamant, au fost multi altii in jurul lor, dar au fost primii carora Dumnezeu li S-a "strecurat" in inimi si i-a facut sa se gandeasca ca au suflete si ca acestea sunt cele de care trebuie sa se ingrijeasca. Pana sa afle ei(Adam si Eva) despre sufletele lor, ei traiau impreuna cu ceilalti in tribul lor, dar si dupa aceea.
Lor le-a transmis Dumnezeu ca, daca vor trai ca ceilalti oameni din trib, vor muri negresit, adica, daca vor sa-si salveze sufletele, n-ar trebui sa faca ce faceau inainte, mai exact "sa
nu mai guste din fructul oprit", nu din mere, ci Adam din Eva si Eva din Adam, altfel spus: placeri trupesti. Eliminand acestea din comportamentul lor, se vor ingriji mai bine de sufletele lor si se vor mantui.
Relatia sexuala este cea mai paguboasa "preocupare" a omului pentru sufletul lui; sunt foarte multe versete in Biblie care spun acelasi lucru, vezi(1Cor7,1)(1Cor7,8-9)(1Cor7,38).

Adam si Eva faceau asta la fel ca ceilalti din trib si, cu toate ca li s-a sugerat sa nu faca, ei nu s-au putut abtine si au "cazut" in pacatul aflat la originea nasterii copiilor lor, au "cazut din Raiul" in care nu s-au suit din neascultare. Acelasi pacat il fac toti parintii la originea copiilor lor. Nu Adam a introdus acest pacat in lume, ci ei l-au facut primii pentru ca lor li s-a interzis prima oara; si ceilalti il faceau, dar lor nu li s-a interzis. Si azi se intampla la fel cu noi toti, dar noi suntem cinici si ne acundem dupa Adam si aruncam vina pe el si pe Eva ca sa "ne sfintim" pe noi insine.
Noi toti suntem Adam si Eva. Noi suntem mai pacatosi decat ei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote