View Single Post
  #25  
Vechi 23.09.2013, 10:47:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.

Si de ce ma rog, ar fi ortodoxia religia "cea buna"?? Cine zice asta? Cum poti fi sigur de asta?

De ce asa mari diferente intre religiile crestine, cand toti credem in acelasi Dumnezeu? De ce atatea icoane, care sincer, mie imi aduc a chip cioplit. Pot fi foarte usor asemanate cu vitelul de aur daca stai si te gandesti bine... de ce sa te rogi si sapupi crucea, cand crucea, ceva material, obiectul care a contribuit la moartea lui Hristos?

Nu are nici propaganda ateista vreun impact asupra mea. Eu cred in Sfanta treime si in maica Domnului si pace.
Acum biologic vorbim, Sf. fecioara Maria nu e singura din istorie care a ramas inarcinata fecioara fiind; nu e singur care a fost vestita printr-un vis ca va naste. Au fost si inaintea Ei asemenea intamplari, chiar si la egipteni, care aparusera cu mult inaintea lui Hristos.


Cand ma refer la relige, nu ma refer la cunostintele despre Dumnezeu. Cand ma refer la religie, ma refer la marile diferente care au aparut intre religii. De unde pana unde, cand la ineput de drum, cand ne-au invatat apostolii despre Hristos si Dumnezeu era o singura mare religie. De ce separarea asta? Pentru ca unii s-au trezit ca nu le convine cutare si cutare chestie, hai sa ne separam si sa ne zicem ortodocsi? Si la fel si pentru celelalte religii...
De ce? Ca sa ne poata manipula in feluri diferite? Sa ne faca sa ne "dusmanim" pentru ca nu putem acepta ca si ceilalti cred in acelasi Dumnezeu, pentru ca vezi-doamne, ei nu-s ca noi, ca ei accepta asta si asta, si noi nu acceptam asta si asta, pentru ca cineva a zis ca nu-i bine sa acceptam asta si asta.
Asta nu inteleg, si n-o sainteleg niciodata. MANIPULARE IN MASA E RELIGIA. Credinta nu, pentru ca adunand tot, iti dai seama ca toti crestinii (ortodocsi, catolici, reformati, protestanti etc) credem in aceleasi lucruri e baza. Ce ne-a separat, sunt chestiile care au intervenit candva in istorie, pentru ca cinva a zis: hai sa fie asa, si nu asa. Si asta e valabil pentru toti. Problema e ca noi, oamenii de rand, judecam foarte mult omul in functi de religie. O vad zilnic in jurul meu... De ce? Ca ala e reformat si tu esti ortodox? Nu cumva credeti in aceleasi lucruri de baza? Nu cumva acele 10 porunci sunt aceleasi la ambele religii? Nu cumva faceti ambii fapte bune pentru mantuire? etc.
Reply With Quote