View Single Post
  #6  
Vechi 02.05.2011, 13:43:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Sfantul Apostol Toma nu credea in invierea lui Iisus Hristos (caci inca nu fusese trimis Duhul Sfant asupra Sfintilor Apostoli "care sa ii invete toate si sa le aduca aminte scriputrile" si nici Iisus "nu le deschisese mintea ca sa priceapa Scripturie ca EL asa trebuia sa patimeasca si sa moara si sa invieze a treia zi"), dar il marturiesea pe Hristos.

Nici unul dintre Apostoli nu credea in invirerea lui Hristos. Toti s-au poticnit... intr-o forma sau alta. Toti au fost necrediciosi intr-o forma sau alta, dar insusi Iisus s-a rugat pentru ei "sa nu piara credinta" lor caci Domnul spune: "satana a cerut sa va cearna".

Dupa rastignirea, moartea, ingroparea si invirea Domnului, in timp ce ceilati 10 Apostoli "erau in casa cu usile incuiata, de frica iudeilor" care evident cautatu sa ii prigoneasca pe toti sustinatorii lui Iisus, Sfantul Apostol Toma plin de curaj era pe strada, marturisid invatatura lui Iisus Hristos. El nu se temea de consecintele acestei marturisiri.

Hristos s-a aratat prima data celor 10 ucenici, Toma lipsind. Sfanta Scriptura spune clar ca la acesta intalnire (vrzi luca cap 24) Iisus Hristos a mancat in fata ucenicilor peste si miere, evident doar pentru a arata ca EL a inviat in trup si nu pentru ca ii era foame. Chiar daca trupul era transifigurat, era tot trupul care il luase din Maica Domnului prin nasterea fireasca, nu este vorba de alt trup! Sfanta Scriptura nu spune daca cei 10 Apostoli au pus mana pe Iisus, in palmele Lui si in coasta Lui, dar nici nu exclude aceasta, caci insusi Domnul cere sa fie pipait.

"36. Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă.
37. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh.
38. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor. "
Luca cap 24


Abia dupa ce ei s-au convins ca EL a inviat in trup, Domnul doar
"45. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.
46. Și le-a spus că așa este scris și așa trebuie să pătimească Hristos și așa să învieze din morți a treia zi. " Luca 24


La aceasta prima intalnire Sfantul Apostol Toma a lipsit. Cand s-a intalnit cu ceilati 10 Apostoli acestia l-au nacajit ca nu a fost prezent la intalnire si evident ca nu crede in invierea Domnului. Si atunci Sfantul Apostol Toma a raspuns: "daca nu voi pune mainile mele in palmele Lui in semnul ranilor Lui, daca nu voi pune mana mea in coasta Lui" asa cum poate ati facut voi, daca nu voi vedea si eu ca si voi ca Domnul a mancat mancare (biologica, de care manaca omul pentru sustinerea vietii biologice)... nu voi crede ca EL a invitat in trup (cu carne si oase).

La a doua intalnire, cand toti cei 11 Apostoli erau prezenti, Hristos Iisus, Domnul Dumnezeul nostru cel inviat din morti, il cheama direct pe Sfantul Apostol Toma: "Vino Toma si pune mainile tale in mainile Mele si pune palma ta in coasta Mea si nu fi credicios ci credincios" in invierea mea in trup, asemenea celorlati 10 Apostoli. De aceasta data Domnul nu a mai mancat in fata lor, asa cum facuse prima data, pentru a-l convinge pe Toma ca a inviat in trup ci l-a chemat direct pe Toma sa verifice trupul lui "cu carne si oase" evident transfigurate.

Apoi Domnul ne cere sa il cautam in Euharistie caci acolo EL ni se descopera deplin, deschizand ochii nostri, atat cei trupesti cat si cei duhovnicesti, fericind pe cei ce "nu au vazut dar au crezut" si se impartasec cu adevrat trupul si adevarat sangele Sau in Taina Euharistiei.

Fratilor ortodocsi crestini, noi si astazi suntem asemnea celor doi uncenici Luca si Cleopa, in Sfanta Euharistie il putem cunoaste deplin intru Duhul Sfant pe Hristos si trai in comuniune deplina cu Dumnezeu.

"30. Și, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor.
31. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut;
și El s-a făcut nevăzut de ei.
32. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile? " Luca 24


Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 13:49:33.
Reply With Quote