View Single Post
  #10  
Vechi 24.11.2010, 17:52:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Tot prin intermediul mass media pe care o incriminati in proportie de 100% avem posibilitatea de-a cunoaste oameni precum Danion Vasile si Dan Puric, putem cunoaste aspecte intersante ale vietii (urmarind Discovery Channel sau Animal Planet) sau traditiile altor popoare (Travel Channel), putem urmari competitiile sportive (Eurosport) sau chiar putem viziona (spre oripilarea unora, desigur) emisiuni de divertisment. Care emisiuni de divertisment pot fi si frumoase si interesante fara aportul nuditatii "asistentelor" care de obicei le populeaza; ganditi-va la concursurile de cultura generala din care avem cu totii de invatat (mie imi place Egg Heads pe BBC, de exemplu) sau cele care pun la incercare inventivitatea oamenilor (exista asemenea emisiuni peste tot in lume - gen "Cea mai buna idee a anului" - nu stiu daca si in Romania).

Mass media umple creierele oamenilor cu porcarii pentru ca oamenii isi doresc asa ceva! Altfel OTV ar da faliment, ziarul Libertatea n-ar mai exista, samd.
Democratia inseamna libertatea de-a alege. Pe care o avem: dam sau nu banul pe ziar, schimbam sau nu canalul din telecomanda, simplu.
Si eu mi-am pus copilul sa vada uneori documentare in speranta ca invata ceva.
Dar rezultatul este foarte, foarte prost fata de cat asimileaza cand citim o carte sau facem o activitate instructiva.
Si despre acest aspect a scris Virgiliu Gheorghe. Este o iluzie sa crezi ca te educi prin tv. Si oricum informatia din documentare este f diluata, nesistematizata, se cauta atractivul si spectacolul chiar si in documentare, iar nu esentialul.
Reply With Quote