View Single Post
  #8  
Vechi 27.10.2009, 22:43:00
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Azi a fost si ziua varului meu sinucis,lacrimi si durere mi-au macinat sufletul ca nu i-am putut face pomenire ,el neprimind-o acolo unde e pt 7 ani am inteles,il voi pomeni odata cu mama si parinti lui la prima zi de pomenire a mortilor.
Dumnezeu sa il ierte si sa-l odihneasca.Amin
Nici peste 70 su 700 de ani nu se poate face pomenire la biserica pentru cei sinucisi. Este un pacat contra Duhului Sfant sinuciderea pentru ca denota necredinta in Dumnezeu. Mai mult, cel sinucis nu se mai poate pocai, asa ca merge direct in iad, fara judecare. S-a judecat singur, refuzand ajutorul lui Dumnezeu.

Un exemplu simplu: Parintele Galeriu spunea ca e minunat ca Dumnezeu poate scoate un bine si din rau. Dreptul Iosif a fost vandut unor negustori egipteni chiar de fratii lui. Daca el s-ar fi sinucis, nu ar mai fi talcuit visul faraonului, nu ar mai fi strans grane in anii de belsug, iar in anii de seceta, mii sau zeci de mii de oameni ar fi murit de foame, neavand ce sa cumpere de mancare. Asadar, perioade mai grele sunt in viata, insa trebuie sa ne rugam cu credinta ca Dumnezeu sa ne dea un bine si mai mare.

Iar cei sinucisi raman doar la mila lui Dumnezeu, caci noi nu ii putem pomeni la slujbe in veci. Doar in rugaciunile noastre particulare. (PS: Si eu am avut un strabunic care s-a sinucis...)
Reply With Quote