View Single Post
  #3  
Vechi 17.06.2009, 13:43:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Primele ganduri care imi vin in minte sunt urmatoarele:

Daca programul te forteaza sa lucrezi duminica, munceste, nu o faci de bunavoie. Cat despre mancatul de dulce vinerea, nu cred ca pot fi la fel de ingaduitor. Nu ai de ales, trebuie sa te nevoiesti. Daca nu ai avea nici un fel de mancare de post, ca sa nu mori, ai putea manca de dulce, insa iesirea cu prietenii nu este suficient de motivanta.

Lipsa unei biserici este o lipsa pe care nu o pot constientiza. Nu inteleg cum poti duce o viata crestina fara Spovedanie si Impartasanie, fara Liturghie si slujbe de Sfestanie si Maslu. Imi pare aproape imposibil. Intreaba un preot din tara, la care obisnuiai sa mergi inainte de a pleca.

Cat tine de puterile tale, citeste cartile Sfintilor Parinti. Iti recomand Paisie Aghioritul, Sfantul Ioan Gura de Aur. Nu te lasa pentru nimic de canonul zilnic de rugaciune.

Toate sunt pareri. Cauta insa un preot din tara.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote