Subiect: Intrebare
View Single Post
  #12  
Vechi 18.07.2010, 18:46:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu ! Vor locui împreună, asta e sigur. Vă încurcă înțelegerea cuvântului "pământ" drept "planeta Terra". În loc de "pământ nou" puneți "materie nouă" și veți avea o imagine mai exactă.


Este foarte posibil să existe locuri distincte în Cerul nou care, cum spuneam, va fi una cu pământul nou. Dacă îngerii au locuri deosebite în ierarhia cerească, de ce am crede că la oamenii mântuiți ar fi altfel ? La asta, probabil face aluzie Domnul când spune că "în casa Tatălui meu multe locașuri sunt" ("locuri de casă" sunt ar fi sensul exact). Revelația doar lasă să se întrevadă acest lucru, dar nu insistă, iar dacă nu insistă înseamnă că nu e important pentru mântuire. Bine ar fi să prindem noi un loc la peluză, dacă la tribuna zero nu se poate.
Dar parabola tânărului bogat se referă la cu totul alceva, și nu la două niveluri ale mântuirii. Tânărul bogat e un om care s-a oprit din drum. Mântuirea mai rar vine pleașcă, moca, dintr-o dată, așa cum a fost cazul excepțional de rar al tâlharului din dreapta. De obicei, este rodul unei lucrări mai îndelungate, al unui urcuș spiritual. Baza este Decalogul, baza este respectarea poruncilor lui Dumnezeu. Pentru cel care îl urmează pe Isus astfel (și acesta e singurul mod de a-L urma, să nu ne amăgim !) vine o vreme când El ne cheamă altfel. Cu delicatețe, când știe că suntem pregătiți, El ne șoptește: ia-ți crucea și urmează-Mă !". Atunci abia, din "creștini după Lege", din "oamenii Cărții", devenim oamenii Vieții. Atunci abia setea noastră, declanșată de Dumnezeu prin persoana Duhului Sfânt, este potolită tot de Dumnezeu, prin persoana lui Isus, aducătorul Apei Vii.
Deci, așa înțeleg eu parabola, și nu că ar fi "mântuire de rangul doi" și "mântuire de rangul unu". De fapt, nu știm dacă tânărul bogat s-a mântuit ori nu. Știm însă că a plecat trist. Când Dumnezeu ne adresează o chemare și nu o urmăm, suntem triști și rămânem însetați. Numai El satură.
Deosebim, în materie de pocăință, între "căința imperfectă" și "căința perfectă". Prima este cea din frică de consecințele păcatelor noastre, din frică de iad. A doua formă de căință, cea perfectă, este cea din dragoste de Dumnezeu și din părerea de rău că L-am jignit, din dorința de a nu Îl mai supăra pentru nimic în lume. Și căința imperfectă este bună și e suficientă pentru mântuire. Dar vine o vreme în viața credinciosului, când simte în inima lui o metamorfoză. Abia atunci simte că Îl urmează pe Cristos. Și nimic altceva nici nu îl mai interesează.
Am inteles si sunt de acord cu aceasta interpretare. Ceea ce am dorit
sa subliniez cu cealalta varianta este faptul ca nu suntem suta la suta
siguri care e varianta corecta, si atunci putina smerenie nu strica celui
ce incearca sa faca judecati despre mantuirea celorlalti (ca despre a sa
proprie e deobicei sigur), ca sa nu cadem in pacatul fariseilor, a celor ce
inchideau Cerul altora, desi nici ei nu intrau. Vorbesc la modul general,
nu ma refer la cineva anume. Doamne ajuta (pentru locul de la peluza)!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote