View Single Post
  #7  
Vechi 08.02.2012, 16:46:08
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
astazi nu este vineri este miercuri. Am intrebat de ce astazi, miercuri, si vineri (poimaine) este harti. Si nu suntem in saptamana dinaintea postului mare. Saptamana viitoare se tine post normal miercuri si vineri, iar abia apoi intram in saptamana cu dezlegare doar la lapte, oua si branza.
Si daca e vorba sa ne pocaim si sa ne simtim vinovati ca vamesul n-ar trebui s-o facem tocmai prin post? Cum vine asta? ai liber sa te ghiftuiesti in zilele cand ar trebui sa iti fie gandul la patimile Mantuitorului si apoi regreti?
Cred ca explicatia este alta. Asta daca nu cumva e gresit la mine in calendar.
intre timp am gasit si motivatia. Tot aici pe forum: "Saptamana de harti de la inceputul Triodului este pusa din cauza evangheliei vamesului si fariseului care se citeste in prima duminica a triodului, duminica cu care incepe aceasta saptamana. Fariseul se lauda ca tine post, si isi permitea sa il judece pe vames si sa se puna deasupra lui. Ca sa nu tinem post ca fariseul, inganfandu-ne si judecand, deci, pentru smerenie, Biserica ne sfatuieste sa nu tinem post in aceasta saptamana.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote