View Single Post
  #6  
Vechi 24.11.2012, 00:58:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, exista, dar nu are legatura cu normalul, ci cu paranormalul. Acum o fac si psihologii, inainte o faceau cei ce nu aveau legatura cu psihologia. De exemplu povesteste parintele Arsenie Papacioc.

"- Hipnoza are implicatii duhovnicesti, atât celui căruia i se face, cât si asupra celui care o practică?
- Este o lucrare drăcească, nu este o lucrare binecuvântată de Biserică! Sunt suflete slabe care cad. Când eram mic eram la internat - eram foarte mic - si venise un hipnotizator acolo. Noi, copii, când vedeam, eram curiosi. Si ne-a chemat pe mai multi insi; m-a chemat si pe mine acolo, la catedră; era o catedră mare într-o sală de desen. Si făcea cu noi gesturile acelea, de a ne acapara sufleteste. Si eu am fost sincer, si m-am dus mai mult asa, în glumă, nu doream să fiu persoana la care să privească colegii; erau profesori acolo, sute de elevi, poate o mie de elevi. Si nu a putut, nu a putut deloc să mă hipnotizeze. M-a gonit de acolo: "Pleacă de aici!" Eu nu stiam de ce nu a putut să mă hipnotizeze si nu stiam nici de ce poate la ăia. Mai târziu, mi-am dat seama că eu aveam o prezentă, se vede, interioară, o prezentă de la Dumnezeu dată, cum avem toti, si sunt suflete care nu cedează acestor miscări de duh drăcesc."
Ei vedeti? ... Ce scriam chiar adineauri.... Aberatii fara nici o legatura cu subiectul asa cum este el cunoscut si practicat in psihologia stiintifica.
Mai bine ma abtin. Nu vreau sa particip iarasi la un subiect cu polemici penibile.
Ma iertati asadar, ma retrag din dezbatere. La cate prostii se debiteaza pe lumea asta, doar ale mele mai lipsesc...

P.S. Pe un alt topic am precizat punctul meu de vedere: teologii marca "stie tot" fac un deserviciu pe care Sfintii Parinti nu l-au facut niciodata stiintei. Abordarea duhovniceasca a omului si a Cosmosului nu are nici o legatura cu abordarea stiintifica. Sunt domenii care nu se pot ciocni si impotrivi decat in mintile care le amesteca pe toate intr-un plan de mixturi si colaje nelalocul lor. Un sfant nu face ordine in stiinta ca om duhovnicesc, dupa cum un om de stiinta nu explica si nici nu demonstreaza Taina Dumnezeirii. Cum de nu se intelege aceasta? Problema e gresit pusa din capul locului: abuzuri de interpretare, reductionism, amestecari halucinante ale unor lucruri care nu au nici in clin nici in maneca unul cu altul.

Last edited by cezar_ioan; 24.11.2012 at 01:04:45.
Reply With Quote