View Single Post
  #10  
Vechi 24.11.2012, 01:25:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citatul era din Parintele Arsenie Papacioc. Desigur, domnia sa abereaza, iar Cezar, ajuns pe treapta sfinteniei, nu. Parintele Arsenie si altii (pentru ca nimeni din ortodoxie n-o sa sustina altceva, nu ma refer la unii credinciosi) cunosc si lucrarea ingerilor cazuti. Banuiesc ca tu nu o cunosti prea bine nici macar la nivel de teorie, de asemenea, nu cred ca ai studiat nici prea mult din paranormal. Cunosti doar o parte a problemei.
In SUA au fost probleme cu psihologii care faceau si hipnoza regresiva, au fost dati in judecata pentru ca in timpul sedintelor de hipnoza multi pacienti au afirmat ca au fost molestati sexual de un parinte in copilarie. Nu era adevarat, era un inger cazut ca ii facea sa creada asta sub hipnoza. Bineinteles, exista mai multa literatura pe tema asta, atat in ortodoxie, cat si in afara ei.
Din cate imi amintesc eu i-am mai raspuns lui Laura pe tema hipnozei, nu stiu sigur.
Da prietene, acestea sunt argumentele tale obisnuite, prin care ii pui in lupta cu Sfintii pe fratii tai de credinta. Invrajbesti pe crestin contra altui crestin.
Tocmai despre aceasta invrajbire a crestinilor cu Sfintii, vorbeste Sfantul Grigorie Palama in citatele pe care le-am selectat pe topicul de Patrologie. Pe atunci ii aratam Adrianei o oglinda...
Dezbinatori de acest gen, ca Alchidin et. comp, au fost si vor fi mereu.
Imi pare rau ca alegi mereu sa te comporti distructiv, dupa o formula pe care ti-o cunoastem deja cu totii, cei care suntem de mai multa vreme pe forum.
Faci desigur cum voiesti.
Eu nu mai intervin sa dau apa la moara tertipurilor tale cu totul lipsite de onoare si camaraderie. Iti spun doar ca: asa ceva nu se face intre gentlemani, intre oameni de omenie, intre crestini adica.
Iti urez toate cele bune, Domnul sa ne ocroteasca pe fiecare si pe toti impreuna!
Reply With Quote