View Single Post
  #36  
Vechi 06.09.2014, 17:25:31
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Constantin Vezi mesajul
interesant topic,dar ati cam dat in balacareala politica si evitati subiectul principal si intrebarea principala:Mai Avem o TARA a Noastra???industria e zero,agricultura zero,invatamintul muribund,sistemul sanitar in groapa,biserica face politica partidului la conducere si construieste...ce au ei de construit,legile tarii vin pe Cai Oficiale din diferite parti,armata redusa si numarata sub control Nato,cainii maidanezi cu subventie mai mare ca o alocatie de copil ROMAN,85% din populatie intre 35-60 ani bolnava de diferite boli,economia controlata de diferite concerne si grupuri de interese straine,benzina,motorina si produsele petroliere sub control strain,transporturi zero, flota nu,CFR spre distrugere,avioane spre zero,infrastructura in tara inexistenta,energie sub control strain,cernavoda in prag de colaps,parlamentarii si deputatii 99% pusi numai pe imbogatit,economia tarii bazata doar pe consum cu mici exceptii prin diferite zone ale tarii,minerit spre zero,extractii de diferite chestii spre zero,paduri taiate si vindute sute de mii de hectare,delta,marea,muntii si turismul spre distrugere,datorii externe in continua crestere,etc.
Parerea mea este ca ar mai fi multe de enumerat,dar in fiecare zi in care merg la munca sa muncesc sa platesc ratele la un apartament de 40m,ma intreb unde este tara mea si neamul meu cel romanesc???
Doar Dumnezeu mai poate face o minune in tara asta cu oameni indiferenti si pe zi ce trece mai rai,unde doar banul mai are vreo valoare,unde fiecare in coltul nostru pe ascuns ne gindim cum sa mai trecem de ziua de maine,ce viitor sa oferim copiilor nostri in tara nostra unde doar pamintul a mai ramas dar si ala este cumparat de straini prin diverse tertipuri legale?
Asadar ca sa revin la topic Mai avem o Tara pentru care sa facem ceva?sau este doar o iluzie,patriotismul deja este o poveste frumoasa pentru cartile de istorie,viitorul in tara asta nu prea mai exista,suntem o colonie si nu vrem sa recunostem asta,dar atentia ne este distribuita in alte parti cit mai multe sa nu vedem adevarata fata a tarii asteia.
In afara de vinovatii stiuti sau nestiuti care au adus tara aici unde este acum,NOI TOTI SUNTEM VINOVATI de situatia in care suntem,Eu ma simt vinovat fata de copilul meu pentru ca am votat,am stat si m-am uitat la astia cum distrug tara,pentru dezinteres fata de tara si oamenii din tara,pentru ca am muncit zilnic ajutind la distrugerea tarii(am ajutat la constructia unor retele de telecomunicatii,care la rindul lor au dus la prostirea populatiei si implicit la situatia de acum) si fiecare care si-a facut treaba la serviciul lui a adus aportul la distrugerea tarii direct sau indirect, prin imlicare sau neimplicare.
Nu mai avem pentru ce sa luptam decit fiecare pentru el si familia lui si fiecare pt. mintuirea lui!Dumnezeu sa ne dea sanatate si sa ne lumineze mintile!atit a mai ramas nealterat credinta si nadejdea in Dumnezeu!
o tara pentru care sa facem ceva mai avem...numai ca uitandu-ma in jur am observat ca nu se merita sa mai faci ceva (chiar azi am postat pe Faceboook, cu parere de rau o concluzie la care ajungi foarte logic: daca esti incurajat sa nu muncesti de ce sa o faci?)...am observat firme care fac evaziune fiscala (poate unele de nevoie...nu pot aprecia), la ce salariu am si eu nu sunt incurajata nici macar sa raman la serviciu daramite sa lucrez bine...ar trebui sa caut alt loc de munca cum de altfel am si facut de nenumarate ori...rezultatul se "vede", de ce sa muncesti pe bani putini? sau de ce sa muncesti sa fii furat? daca iti cumperi un lucru esti invidiat..parca as trai la tara nu in Bucuresti...ma gandeam cati isi pun centrala acum...cand mai normal ar fi sa fie incalzirea centralizata mai convenabila...se pare ca este invers...ce mai este normal?...probabil anormalul..asa ca sa nu ne miram de ce tara avem...si vad ca in curand se extinde tendinta...
probabil nu ar trebui sa mai analizam ce este in jur prea mult si sa ne vedem de treaba noastra...nu dam socoteala pentru altii mai tarziu...tara, Pamantul oricum se vor duce...ce avem in interior conteaza daca ramane sau nu
Reply With Quote