View Single Post
  #25  
Vechi 24.11.2016, 22:16:15
ionica49's Avatar
ionica49 ionica49 is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2016
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
.

Daca, in privinta celei de a doua obiectii, cea cu recensamantul, problema este extrem de complicata (dar si extrem de importanta pentru apologetica fata de ateii care contesta istoricitatea lui Isus), in schimb pot afirma ca, de 4 ani incoace, detin raspunsul pentru prima obiectie.

Ei bine, de 4 ani locuiesc in vestul Frantei, pe Valea Loarei, intr-o zona incomparabil mai friguroasa decat Viflaimul Iudeii. Si, in fiecare iarna, nu incetez sa ma mir ca oile (ca si vitele) pasc tot anul si stau pe camp tot timpul, inclusiv noaptea. Acolo pasc ziua, acolo dorm noaptea. Adaposturi exista, adesea improvizate (precum "grota" despre care vorbesc Evangheliile), dar acolo oile intra numai in caz de furtuna (lucru care aici nu e tocmai rar, "Vandeea" vine de la "vant"). Iarba creste continuu, iarna ca si vara. Fanul se recolteaza, dar pentru export in Germania ori alte tari mai putin favorizate climatic. Cand circul cu masina seara tarziu, inclusiv in preajma Craciunului, trebuie sa fiu atent sa nu dau peste vreo oaie. Se pare ca oile nu numai ca sunt rezistente la ploaie si frig (spre deosebire de capre), dar chiar le place. Dimpotriva, ele nu suporta caldura (capiaza, adica se baga una in alta, formand plutoane compacte si incep sa se invarta in bloc de parca au inebunit, fapt care le incalzeste si mai tare).

Asadar, nu am nicio indoiala ca a fost perfect posibil ca, in Alba Sanctissima Nox, oile sa fi fost scoase in camp la pascut nocturn (dupa ce vor fi dormit ziua) fiindca am vazut cu ochii mei ca exact acest lucru se intampla chiar in jurul satului unde locuiesc.
Cu toate astea, profetiile Scripturii indicau ca perioade importante , botezul lui Hristos Iisus, si moartea sa ca jertfa , si nu anul nasterii . La pag 104 din cartea lui Gabriel Gheorghe se spune asa ,,Evangheliile nu marturisesc nimic privitor la data nasterii lui Hristos , iar in primele ei secole Biserica Crestina nu a avut o astfel de sarbatoare.
Reply With Quote