View Single Post
  #337  
Vechi 08.01.2018, 15:51:18
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Omul a avut si probabil inca mai avea pe atunci probleme cu alcoolul..de acolo i se trag ideile astea "stralucite".
Poate și noi avem o fi ceva genetic pur și simplu nu toleram alcoolul dela câțiva micromoli facem ca toți dracii....Din câte îmi amintesc nici omul cu pricina nu se putea împărtăși acu nustiu dacă din cauza asta sau altele . Cert e ca nici noua parcă nu ne "prieste". Adică a ajuns sami fie frica pur și simplu. Parca intra o legiune de draci în noi. Mă rog probabil eI sunt mereu acolo doar ca atunci parcă iI realimentam. Nu "face urat" în sensul sa planga ( decât dacă nu o las eu sa își facă de cap) ci rade aleargă fuge în toate direcțiile nu mă asculta sa mergem acasă trebuie sa o iau pe sus și se pune în situații periculoase ultima data era cât pe ce sa se arunce pe scări dela etajul 5 😱. După ce cu greu reușisem sa ajung aproape acasă când ieșit din lift iam dat drumul am zis ca se duce direct la usa în schimb a fugit la scara și a vrut sa o ia la vale în jos fără măcar sa se tina de bara am țipat la ea cât am putut și chipurile s-a oprit în ultimul moment 😥.
Și Deasta zic mie cu adevărat teama ca aceste practici ne aduc numai ghinion. Numai zic ca se întâmplă mai rău când aduc în casa chestii sfințite gen aghiazma sau alte buruieni de sezon sau când e o sărbătoare mai mare boboteaza rusaliile etc.... mă tem.ca voi fi nevoită sa adun și sa arunc din casa orice astfel de artefact purtător de " sfintenie"...
Am fost grav înșelată când am făgăduit sa oi fac un copil lui dumnezeu în condițiile în care eram stăpânita de dracu și m-am " impreunat" cu dracul...normal.acum considera ca și copilul trebuie săi aparțină tot lui. Ăsta dacă mă iau după teologia " clasica"...
Dacă mă iau după alții ... sunt voci care spun ca defapt bisericile noastre mai ales cele de moda veche ( catolica ortodoxa) defapt nici nu îl servesc pe Dumnezeu ci chiar pe însuși dracul...si aici sunt date ca argumente inchiziția cruciadele și toate crimele și execuțiile " necredinciosilor". Alte argumente ar fi acelea ca copiii ai căror părinți sunt habotnici și îi supun fără voia lor la aceste "ritualuri" ( post spovedanie impartasanie ).mai târziu fug cât văd cu ochii de aceasta credință. Cunosc persoane care împinse de părinți au studiat teologia și au ajuns la concluzia ca e o mare minciuna și ca dacă ai un pic de conștiința pur și simplu nu poți sa minți oamenii în continuare. Ca popii orI sunt atei convinși și mint cu Bună știință lumea ori o mica parte încă mai cred și eI ce vor sa credem și noi....
O sa spuneți ca nu se poate așa ceva ca in afara de mine și familia mea toată lumea care împărtășește copiii e totul ok în familiile lor...pai da asta e valabil în ambele ipoteze pentru xa ei toți slujesc la același stăpân oricare ar fi el dumnezeu sau dracu și nu se lupta împotriva nimănui. La fel și cei care nu se duc niciodată la biserica
Reply With Quote