View Single Post
  #19  
Vechi 06.06.2018, 23:26:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Citind mesajul tau de mai sus,m-a dus cu gandul la filosofii din perioada creștinismului primar care s-au converit sau mai degraba au aderat la acea mișcare.Un act de "ratare" zic eu atat pentru filosofie cat si pentru ce a devenit creștinismul cu "ajutorul" unora ca iustin filosoful,augustin si alti gândiri care au crescut cu platon si/sau arostotel pe pâine iar mai apoi au inlocuit necunoscutul si sfera care inca trebuie si acum umpluta cu cunoasterea reala care vine treptat,nu cu misticism sau persoane inventate sau sintetizate din mituri si alte religii.Si uite ca din cauza unor filosofi care caută,au debenit teologi care inventeaza si creeaza,speculatia a devenit credința si scepticismul rugaciune,iar filosofia ,teologie.Si este o mare problemă fiindcă leaganul civilizației inloc sa se tranforme intr-un focar de înțelepciune si evoluție a devenit un experiment de control,condus prin razboi si cenzură.In fine,nu are rost scum sa dezbatem plagile create de religie in istorie si flasul sau inexistentul pe care se sprijină.
Eu cred ca ai avut o zi mai proasta Seraphim?...:-) Sau poate o perioada mai lunga proasta?... Ce teolog a inventat ceva?... In special din astia enumerati de tine? Lui Iustin fiilosoful si MArtirul daca nu i-a fost frica de martiriu si moarte de ce ar inventa ceva?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote