View Single Post
  #122  
Vechi 12.05.2015, 16:26:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu cumva aceasta restaurare, aceasta "abolire" a tuturor distinctiilor, barbat-femeie, distinctia intre neamuri etc., duce la un om care de fapt este descarnat, doar o idee de om, un om fara gen, fara neam, fara tara, un om de niciunde si de nicaieri. Nemurirea "ideala" a fost propusa de Platon. Dar este aceasta o nemurire adevarata ?
Unde mai este, vorba lui Unamuno, omul din carne si oase, care se naste, traieste, se joaca, iubeste, sufera si moare ? Unde mai este subiectivitatea noastra? Spun unii parinti, sau sugereaza, ca in imparatia lui Dumnezeu vom fi minti pure. Sfantul Maxim de exemplu. Dar ce este aceea o minte pura? Nu cumva e doar o idee de om ? Poate exista constiinta de sine fara subiectivitate, fara personalitate ? Omul cand gandeste in acelasi timp isi simte gandul. Gandim simtind si simtim gandind. Ce este o minte pura? Ce este un intelect descarnat ?
Ce este de fapt aceasta restaurare paulina in care orice activitate a omului dispare (dupa cum spun sfintii Maxim marturisitorul, Grigorie Palama si altii) fiind inlocuita de lucrarea lui Dumnezeu? Ce este o contemplatie pura si totala lipsita de avantul omului si chiar de durerea lui? Omul se simte pe sine doar in lipsuri, iar a te simti pe tine este de fapt constiinta de sine. A fi constient de tine insusi inseamna a te simti pe tine, nu doar a sti ca esti.
Îmi par juste interogațiile tale, atâta vreme cât rămânem aici în condiția noastră de pe pământ. Toate întrebările tale îmi par pline de sens atunci când ne referim la mediul nostru terestru, la condiția noastră mundană.
Iar când schimbăm contextul și ne referim la Eshaton și tot ce urmează, adică la "cer nou și pământ nou", la Împărăția fără sfârșit a Domnului, atunci întrebările ar trebui, cred, înnoite și ele. Ori, poate, de-a dreptul oprite, nu știu...:)
Pentru că lumea aceea e de cu totul altă natură decât mundanul nostru. Domnul ne pregătește prin Biserică pentru o viață într-un mediu radical diferit, unde însușirile acestui trup nu mai au nici un rost. Acolo vom avea cu toții aceeași vârstă și vom avea acces unii către alții simultan, nefiind loc de ascundere sau cunoaștere parțială. Scriu sfinții despre asta.... Ei ne spun nouă unele din cele ce li s-au dezvăluit despre cele viitoare.

Așadar, frate, îți propun să deosebești în cugetare omul și lumea aceasta, pe de o parte, de omul și lumea cealaltă. Legile viețuirii de aici sunt diferite de legile viețuirii de dincolo. Ca urmare și noi vom fi diferiți de cei care suntem acum.

Last edited by Ioan_Cezar; 12.05.2015 at 16:30:26.
Reply With Quote