View Single Post
  #5  
Vechi 04.09.2020, 17:53:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este adevarat :))
Bine ai revenit, mă bucur să mai citesc din când în când câte un veteran pe forum care e un om de bun simț, mi-am făcut griji că ispitele cotidiene dintr-o țară neortodoxă te-au adus aproape de a renunța la credință sau că te-am supărat eu cu unele contraziceri.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt multi oameni de stiinta si aici in SUA ,cu un IQ ridicat si care cred in Dumnezeu.
Doar ca diferentele sunt mari intre un credincios prostut si un credincios om de stiinta sau ditamai omul de succes care exceleaza in logica, filozofie sau psihologie.
Omul cu un IQ mai modest confunda Divinitatea cu un act de magie
În România oameni cu bani/”de succes” apelează la vrăjitori și plătesc sume de mii de euro, iar unii oameni cu studii fac doctorate antropologice despre magie și ocultism, aș zice că sunt amestecate apele, adică și intelectualii au anumite tipicuri, gesturi pseudo-religioase, pe care le fac atunci când sunt stresați înainte să obțină succesul într-un proiect important.

Există intelectuali pe care îi preocupă lecturi legate de vampirism, saga neagră și alte minuni, de te miri ce poate încăpea acolo în tărtăcuță, dar în fapt se declară atei.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
-astazi sarbatorim Pastele deci trebuie sa ne imbracam frumos ,sa avem oua rosii pe masa si musai miel! Daca au bifat toate conditiile astea, sunt multumiti sufleteste ca au sarbatorit Pastele Domnului “crestineste” ca la carte!
Mielul măcar are un simbolism din vechiul testament, mai degrabă treaba cu Iepuașu' e deplasată, că iepurele e simbolul fertilității în alte culturi, de acolo și iepurele simbol la o revistă colorată.

Preparatele de sărbători fac parte dintr-o tradiție culturală, dacă i-ai lua unui om tradiția culinar-culturală brusc, ar putea face depresie, la un moment dat vor dispărea și aceste obiceiuri de la români, e mai simplu să nu faci nimic și să stai pe netflix de Crăciun și de Paști.

Câte obiceiuri culinare erau scoase în față pe vremea când trăia maestrul Radu Anton Roman și ce se mai păstrează acum, până și iile românești sunt cusute de mașină după un model, nu mai sunt scoase din lada cu zestre.

Cât privește gesturile ritualice, ele au fost încurajate chiar de către învățați, arhiereii coordonau din vechime ce jertfă să se aducă, câtă, cu cât să se schimbe, din ce material să fie vasele în care se slujește la Templu, cât untelemn să se pună, ei i-au învățat pe oameni să facă gesturi.

Pe de altă parte și metania e o închinăciune în care tot corpul se supune creatorului, iată un alt gest de recunoștință și căință.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Avem si noi ,un roman celebru,medic neurochirurg care s-a scolit in SUA si apoi a facut si Seminarul ca ulterior sa fie hirotonit preot iar in prezent practica cu succes cele doua ocupatii.
Doctorul neurochirurg Ștefan Mindea, absolvent de Stanford University, tată a mai mulți copii, familist, susținător al referendumului pentru familie, preoțit de IPS Teodosie recent.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Il amntesc aici si pe Pr. Prof. Univ. Dr. Stelian Tofana care a urmat cursurile Institutului Teologic de grad universitar din Sibiu, apoi cursurile de doctorat la Institutul Teologic de grad universitar din București, secția biblică, specializarea principală „Studiul biblic și exegetic al Noului Testament și limba greacă”.
Sunt mulți intelectuali creștini preponderent în marile orașe, dar paradoxul e că dacă religia ar fi doar pt intelectuali ar fi foarte puțini practicanți exemplu din România, un studiu din 2014 - doar 13% din Românii până-n 74 de ani aveau studii superioare, asta cu tot cu absolvenții recilați de pe băncile fabricilor de diplome-”diploma mills”, dintre care mulți nici nu fac cursuri la zi și unii au carențe de cultură generală.

https://www.caleaeuropeana.ro/doar-1...ituatia-in-ue/

Între timp procentul o mai fi crescut la peste 20%, dacă am împărți vreo 20% la peste 15 culte și organizații religioase recunoscute de oficiul pt culte, că nu sunt toți ortodocși, ar fi foarte puțini practicanți.

Biserica are interesul să ajungă la mase, oamenii simpli sunt mai loiali și ridică mai puține obiecții de credință sau de conștiință.

Problema e ca masele să nu creeze ele forme de religiozitate gregare pt diferiți sfinți închipuiți extrem de păcătoși în purtări care și-au zugrăvit o aură nerușinată cu privire la persoana lor, mulți creați de născocirea superstițioasă a unor minți necatehizate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.09.2020 at 22:32:33.
Reply With Quote