View Single Post
  #6  
Vechi 03.01.2017, 22:47:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cuvantul Sfantului Siluan – „ Ține‑ți mintea in iad
și nu deznădăjdui” – a cucerit intreg Occidentul
și respectul catolicilor și al altor confesiuni sau chiar religii. Cum se traduce această expresie acum pentru omul de astăzi și ce ințelege omul, din moment ce mulți nu mai cred in iad și in diavol?

Trebuie să precizăm că acest cuvânt al Sfântului Siluan are mai multe niveluri de înțelegere. Mai corect spus, este cuvântul lui Dumnezeu dăruit Sfântului Siluan. Sfântul Siluan era un mare nevoitor și simțea în toată ființa lui, chiar și în trupul lui, absența lui Dumnezeu. În esență, acesta este iadul: să simtă omul absența lui Dumnezeu. Iadul nu este un loc anume, este țara morții. Putem vorbi despre moartea trupească, despre moartea sufletească și despre moartea duhovnicească. Fiecare om înțelege diferit de celălalt această stare de iad. Omul de astăzi resimte cu intensitate că ceva îi lipsește, resimte această singurătate apăsătoare; simte că nu‑l iubesc ceilalți oameni; de asemenea, simte că nu‑l satisface prezența lui în lume; mai simte și că întreaga zidire, întreaga creație este ca o pușcărie; simte că prezența celuilalt lângă el este o amenințare a existenței lui; simte că îi lipsește Dumnezeu. Are multe bunuri materiale, are putere, dar ceva îi lipsește – de aceea și simte această singurătate. Iar singurătate nu înseamnă să fiu singur, ci înseamnă să nu fiu înțeles de ceilalți și să nu‑i înțeleg pe ei. Această absență a lui Dumnezeu și această absență a sensului vieții este problema fundamentală a tinerilor de astăzi. De pildă, tinerii ajung să consume droguri și altele asemenea pentru că simt că le lipsește ceva – societatea în care trăiesc nu poate să le dea mai mult, să le dea ceea ce caută ei. Odată i‑am spus unui tânăr care se droga: „Încetează să mai iei droguri, pentru că o să mori!” și el mi‑a răspuns: „Pe dumneavoastră ce vă interesează că eu voi muri? Eu chiar vreau să mor, pentru că viața nu are sens pentru mine!”
Astăzi tinerii au tot felul de întrebări: De ce exist? De ce trăiesc? Ce este viața și ce este moartea? Ce este durerea, și de ce să se întâmple războaie și să fie omorâți oameni? Ce se întâmplă cu sufletul după ce iese din trup? Sufletul are asemenea căutări, diferite de nevoile și căutările trupului. Iar atunci când omul nu are ceea ce năzuiește, trăiește un adevărat iad. Cuvântul lui Dumnezeu către Sfântul Siluan dă un răspuns și are o însemnătate și pentru această situație – resimți această prezență a iadului, adică absența lui Dumnezeu și a dragostei? Nu te teme, nu deznădăjdui! Să ai nădejde în Dumnezeu, pentru că atunci când tu te simți singur, alături de tine este Dumnezeu, Care te iubește; alături de tine este biserica aceasta, care este spital duhovnicesc și care te poate ajuta. Din această perspectivă putem, de pildă, să tâlcuim tinerilor cuvântul adresat Sfântului Siluan. Desigur, pentru monahi cuvântul acesta are o altă însemnătate, mai înaltă.
În urmă cu câțiva ani am fost la Consiliul European, ca reprezentant al Bisericii Greciei, iar președintele Parlamentului European, care era un anglican, mi‑a adresat cuvintele: „De la dumneavoastră, de la ortodocși, așteptăm altceva să oferiți Europei: vreau să ne aduceți pacea, libertatea, această deplinătate pe care o trăiți in tradiția voastră; vreau să ne aduceți sensul vieții care aici, in Europa, s‑a pierdut” . Problema este că parlamentarii noștri, când se duc în Parlamentul European, nu exprimă și nu fac cunoscut duhul tradiției noastre ci, dimpotrivă, duhul culturii apusene. Și în vreme ce Europa așteaptă de la noi să le facem cunoscute tradiția și duhul bisericii noastre, noi mergem acolo și nu suntem în stare să facem asta, nu le facem cunoscută tradiția noastră.

《 va urma 》
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote