View Single Post
  #107  
Vechi 27.10.2009, 15:10:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai,tocmai,ispitele (ca ceva sau cineva sa ajunga o ispita,trebuie sa fie intai dorit) sunt doar oglinda propriilor noastre slabiciuni.
Si cei mai multi,in loc sa se uite in interiorul propriei lor fapturi,aleg sa fuga ori sa dea cu pietre in ceea ce vine din exterior,nerealizand ca nu asa vor rezolva situatia.
Ce o fi mai simplu in lumea asta pamanteana:sa dai vina pe oricine sau orice altceva pentru hibele avute sau sa te iei la tranta cu proprii-ti demoni?
Pai evident ca pentru unii e mult mai simplu sa dea vina pe " ispita" . Eu am mai auzit o data ceva de genul " Ma duceam spre Sf. Masul si mi s-a spart sticla de ulei, of ce ispita!"...cand de fapt eu cred ca daduse cu sticla de ceva, dar e clar ca suna mai interesant intorsatura data situatiei, cum ca sticla s-ar fi izbit singura, ranjind in " barba" ????

Eu cred ca majoritatea ispitelor au drepturi de autor in mod cert...si atunci suna cam deplasat ca un barbat credincios sa afirme ca " fata cu bustul voluminos a fost o mare ispita in timpul Sfintei Liturghii" cand de fapt privirea a cautat-o si a zabovit ceva timp, dupa care imaginea s-a cuibarit in creierasul pofticios care refuza sa se mai concentreze la altceva
Reply With Quote