View Single Post
  #6  
Vechi 03.06.2012, 14:58:37
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piticul96 Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire.Va rog sa nu va suparati pe mine,sunt nou aici,si nu stiu cum/unde sa postez.De asemenea,nu am terminat de citit Biblia,am doar 15 ani,insa din cate am citit pana acum,mi-a sarit un lucru in evidenta.Va rog sa nu va suparati pe mine ca intreb un lucru asa de banal dar,pur si simplu nu am avut altundeva unde sa intreb.
Am observat in Biblie ca Dumnezeu le-a spus in dese randuri Israelitilor ca sunt poporul ales,si ca vor fi cel mai apropriat popor de el,daca vor face in toata deplinatatea faptului ce spune El.Asa cum este mentionat des in Biblie,toti suntem egali in fata Domnului.De ce Dumnezeu spune despre Israeliti ca ii iubeste cel mai mult ? Mi se pare o discriminare,nicidecum ca ar fi toti egali.Inca odata imi cer scuze pentru postarea aceasta aiurea,dar as vrea sa lamuresc asta pentru mine.Multumesc anticipat.
Nici eu nu am citit Biblia in intregime, insa am citit o mare parte din ea (aproximez eu ca undeva intre 65-75%) si, ce e mai important, o mare parte din Vechiul Testament - unde se vorbeste despre alegerea evreilor. Ceea ce iti spun in continuare reprezinta strict intelegerea mea asupra problemei, insa asa am inteles eu in momentul asta:
Avraam avea un stramos pe care il chema Eber (fiul lui Selah, fiul lui Cainan, fiul lui Arfaxad, fiul lui Sem, fiul lui Noe) - vezi Facerea, cap. 11. Ca urmare a acestui fapt (parerea mea), Avraam este numit in Facerea, cap. 14, "Avram, Evreul" (adica urmasul lui Eber): Facerea14:13, " A venit unul, care scăpase, și a dat de știre lui Avram, Evreul; acesta locuia lângă stejarii lui Mamre, Amoritul, fratele lui Eșcol, și fratele lui Aner, care făcuseră legătură de pace cu Avram."

Avraam este mostenitorul lui Sem, cel mai ascultator fiu al lui Noe. Mergand pe aceasta linie genealogica (pentru ca Dumnezeu ne spune ca pacatul se regaseste in genele noastre generand defecte pe care le transmitem urmasilor nostrii), Dumnezeu l-a ales pe Avram pentru ca el a ales sa Il asculte cu orice pret. Dumnezeu l-a scos din lumea pagana care ar fi putut sa il influenteze si i-a pus credinta la incercare. Avraam a demonstrat credinta in Dumnezeu si pe baza acestei credinte Dumnezeu l-a ales pe el si urmasii sai (poporul evreu).

Alegerea poporului evreu nu este una partinitoare. Scopul alegerii nu este acela de a crea sentimente de gelozie celorlalte popoare si de a arata ca Dumnezeu ii iubeste mai mult pe evrei. Ceea ce Dumnezeu i-a spus lui Avraam a fost (Facerea, cap. 12): "12:2 Voi face din tine un neam mare, și te voi binecuvânta; îți voi face un nume mare, și vei fi o binecuvântare.
12:3 Voi binecuvânta pe cei ce te vor binecuvânta, și voi blestema pe cei ce te vor blestema; și toate familiile pământului vor fi binecuvântate în tine. " De aici eu deduc ca Dumnezeu a ales poporul evreu pentru ca vroia sa faca din el un popor sfant care sa fie un exemplu pentru celelalte popoare. Daca evrei ar fi ascultat de Dumnezeu si ar fi indeplinit poruncile sale, ei ar fi devenit prin aceasta, un exemplu pentru restul lumii - un exemplu de urmat. Noi (neamurile) - pentru ca dacii si romanii din care ne tragem erau "neamuri" - am fi vazut in poporul evreu un popor cu un Dumnezeu drept si bune, observand legile lui si felul in care ar fi avut grija de ei, si ne-am fi dat seama (logic) ca doar El este adevaratul Dumnezeu.

Din pacate, evreii nu au ascultat de Domnul, astfel ca azi ei nu sunt un exemplu pentru noi. Teoretic, azi, crestinul (cel care il urmeaza pe Hristos cu adevarat, nu doar cu numele) este membru al poporului lui Dumnezeu si are responsabilitatea de a le impartasi si celor in necunostinta de cauza Adevarul si de a avea grija sa nu devina pentru ei o piatra de poticnire. Este o mare responsabilitate! ... si o mare onoare in acelasi timp!
Reply With Quote