View Single Post
  #163  
Vechi 26.08.2015, 02:06:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu. Nu voi mai pune nicio întrebare.

Știu acum că atât tu cât și Mihnea Dragomir sunteți tați. Și că amândoi adulați un zeu care i-a poruncit unui alt tată să-și înjunghie copilul. Un zeu în a cărui scară de valori supunerea acestui om (Avram) a contat, ca fiind o dovadă de achiesare la valorile sale, ale zeului.

Și îneleg că apreciați, amândoi, ca fiind de lăudat atitudinea unui om care a spus: dacă zeul îmi poruncește, îmi voi omorî copilul. A unui om care a fost pe punctul de a înfige pumnalul în propriul lui copil. Cu oarecare regrete, da, dar, totuși, un om care era gata să-și înjunghie fiul; să vadă cum tâșnește sângele din pieptul și de pe buzele fiului său, să vadă cum fiul său își dă sfârșitul. Pentru că era convins că a face așa ar fi fost, ar fi putut fi, bine.

Nu. Pelerinule, nu îți voi pune întrebarea la care te aștepți. Din respect pentru tine, ca om. Știu, fără să te întreb. că nu ai putea-o face, și asta nu pentru că ai fi mai puțin credincios decât Avraam, ci pentru că ești mai om decât el.

Nu, nu a fost o intrebare ci doar o afirmatie stupida culeasa mot-a-mot de pe site -urile "motivationale" ateiste, fara sa te obosesti sa citesti cu un dram de bun simt textul biblic.

Avraam avea deja o lunga relatie cu Dumnezeu si i se confirmase faptul ca Dumnezeu veghea asupra lui, chiar cu un capitol inainte de episodul sacrificiului, in plus Dumnezeu ii facuse o promisiune care excludea din start moartea lui Isaac.

Chiar Sf. Ap. Pavel talcuieste:

Citat:
17. Prin credință, Avraam, când a fost încercat, a adus pe Isaac (jertfă). Cel ce primise făgăduințele aducea jertfă pe fiul său unul născut!
18. Către el grăise Dumnezeu: "Că în Isaac ți se va chema ție urmaș".
19. Dar Avraam a socotit că Dumnezeu este puternic să-l învieze și din morți; drept aceea l-a dobândit înapoi ca un fel de pildă (a învierii) Lui.
(Evrei cap. 11)
Mihai, eu te-as intreba daca tu crezi in Inviere dar cred ca este cvasi-inutil.
Bag seama ca mataluta nu poti crede in nimic ce trece de instinctele primare, in cazul asta instinctul patern pe care il vezi ca o virtute suprema.
Ba mai mult, atitudinile, credinta care le transcende, se pare ca iti repugna.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.08.2015 at 02:43:25.
Reply With Quote