Subiect: anunt umanitar
View Single Post
  #18  
Vechi 26.06.2021, 22:16:14
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
In pilda bunului samarinean levitul si preotul exact asta faceau se rugau intern poate poate se ridixa singur ala de jos.

E un exemplu foarte bun asta cu rugaciunea, asa, de nipisti.

Mila in sensul de te uiti ca boul si nu faci nimic?

Esti doar aplaudacul lui Moroncel putin creier multa demagogie.

Demagogia este lucrarea voastra, fatarnicia.


Daca taceai din gura si nu vorbeai prostii poate aveai bila smereniei in dreptul tau, dar asa.. doar bila gurei mari care vorbeste dar nu face.
Preotul și levitul nu s-au rugat pentru cel căzut între tâlhari ci mergeau la ”rugăciune”, erau grăbiți să adune bani de la popor.

Poate, după mintea ta, Domnul Iisus nu cu rugăciune și cu putere de sus ci cu bani o fi făcut toate minunile și vindecările în popor, nu-i așa?

Săraci, bolnavii, aparținătorii celor pe moarte sau a celor care au murit Îl rugau să-i ajute și El, după mintea ta, le dădea bani și ei se făceau bine, nu-i așa? Asta ai învățat? Asta este scris? Ai ajuns de ai pus banul mai sus decât rugăciunea? Vai de tine. Roagă-te lor, banilor, vezi poate o să te ajute ei și o să-ți răspundă la rugăciuni.

Ai auzit că Domnul Dumnezeu e milostiv și răspunde la rugăciuni și nu la bani?

Dacă te rogi și ai milă de cel în necazuri care cere ajutor, dacă simți milă pentru el deja ai făcut totul pentru el, nu e nevoie de bani. E ca și cum i-ai fi dat viață căci faci voia Lui Dumnezeu care este viu și dătător de viață și iată așa lucrează Dumnezeu prin rugăciunea și mila ta.

Nu-mi da lecții îndreptățindu-ți năzbâtiile. Se vede cât de prostuț ești crezându-te în același timp foarte isteț.

Nu crezi în puterea rugăciunii dar te dai pe aici mare ortodox făcându-i pe alții sectari și ipocriți?

Mă rog pentru tine să-ți vezi bârna din ochiul cel ”drept”!
Degeaba îți pui nădejdea în bani căci nu te vor putea ajuta să ți-o scoți.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.06.2021 at 22:22:02.
Reply With Quote