View Single Post
  #10  
Vechi 10.09.2009, 21:41:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
"Daca tu faci un pas catre Dumnezeu ,El face zece catre tine"
NADEJDEA MEA ESTE TATAL,
SCAPAREA MEA ESTE FIUL,
ACOPERAMANTUL MEU DUHUL SFANT
TREIME SFANTA MARIRE TIE.
AMIN.
Așa este ! Trebuie să înțelegem că Dumnezeu acționează asupra lumii în funcție de fapta noastră, El răspunde la căutarea omului, nu încalcă libertatea creație. Ai spus foarte bine, un pas al nostru va avea răsplată înzecită și va primi ajutorul de care avem toți nevoie. Lucrarea lui Dumnezeu corectează și avertizează, îndeamnă , dar niciodată nu forțează. Dar, atunci când omul dorește mult să se schimbe, dar simte că nu poate face nimib prin propriile puteri, Dumnezeu intervine. Te rog să citești Romani 11 , 13-24 și mai ales să deslușești cu atenție versetele 23 și 24 unde avem poate cea mai profundă descriere a efectelor pocăinței. Nu dau eu citatul aici, pentru că , iertare, simt o mare lenevire a multora de a mai deschide Sf. Scriptură. Deci în omul care dorește schimbarea, Dumnezeu poate corecta și naturalul, cultivat într-o anumită direcție . Nimeni nu altoiește într un măslin bun ramuri sălbatice. Ar fi lipsit de sens !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote