Subiect: predestinare?
View Single Post
  #49  
Vechi 30.08.2010, 16:16:12
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
va rog sa nu confundati predestinarea cu proorocia. sunt doua lucruri total diferite.

am postat mai sus definitia predestinarii.
proorocia este de 2 feluri:
1. cand Dumnezeu descopera omului in Duhul Sfant cele ce vor fi in viitor. ca si exemplu proorociile despre Hristos Iisus si Maica Domnului.
2. cand omul spune ceva si apoi Dumnezeu imprineste ceea ce a spuns omul (sfant, evident). ca si exemple pentru aceasta situatie: cand Elisei a blestemat copiii care radeau de el si numaidecat au murit 40 dintre ei sfasiati de 2 ursi, cand Sfantul Ilie proorocit ca cerul va fi inchis 3 ani si 6 luni... si Dumnezeu a implinit voia Sfantului Ilie Tesviteanul. "voia celor ce se tem de EL o va face" (Psalmul 144,19)

Revenid la Domnul Iisus Hristos, intr-adevar El asculta de voia Tatalui insa nu pentru ca nu are incotro (printr-o predestinare, mai concret printr-un destin implacabil) caci aceasta ar insemna ca Fiul este inferior Tatalui in voita (si putere etc.) ceea ce nu este adevarat intrucat Tatal si Fiul sunt unul in toate (Ioan 10,30) mai putin in relatia de cauzalitate (adica Tatal este neascut si este cauza Fiului prin nastere) insa cu privire la: iubire, atoputernicie, bunatate, mila, iertare, lucrare... Tatal si Fiul sunt una (Ioan 5,19).

Asadar Hristos spune clar ca EL de buna voie s-a intrupat si s-a jerfit pentru noi (si nicidecum ca EL ar fi vrut altceva dar pentru ca Tatal l-a fortat si nu are incotro trebuie sa o faca si pe asta). Tatal si Fiul au aceeasi vointa si aceeasi lucrare (Ioan 5,19). (Desigur ca dupa intrupare Persoana Fiului si-a inpropriat si firea umana cu activitatea si vointa proprie firii umane, dar nu vom intra in amanunte acum...)
De asemenea Hristos este Dumnezeu atotputernic care face tot ce vrea, intrucat repet este una cu Tatal (Ioan 10,30):

"căci cele ce face Acela, acestea le face și Fiul întocmai. ...Căci, după cum Tatăl scoală pe cei morți și le dă viață, tot așa și Fiul dă viață celor ce voiește. " Ioan 5,19,21.

"Pentru aceasta Mă iubește Tatăl, fiindcă Eu Îmi pun sufletul, ca iarăși să-l iau.
Nimeni nu-l ia de la Mine, ci Eu de la Mine Însumi îl pun. Putere am Eu ca să-l pun și putere am iarăși ca să-l iau." Ioan 10,17-18
Predestinare = prorocie pentru ca apocalipsa dupa Ioan asta este orice ai spune nu o sa putem schimba ceea ce o sa se intimple referitor la CUVINTUL DIN APOCALIPSA PENTRU CA ESTE INEVITABIL.
Tu crezi ca o sa se intimple ceea ce spune apocalipsa dupa Ioan sau crezi ca o sa putem schimba acest sfirsit tragic si sal transformam intrun sfirsit frumos fara suferinta ?
Reply With Quote