View Single Post
  #188  
Vechi 03.09.2010, 10:29:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Un singur lucru mai doresc sa precizez: nu am avut dorinta sa te jignesc, nici acum si nici in alte dati si nu urmaresc asta nici in mod primar si nici secundar dau de orice alt rang . Singurul lucru care cred ca ma stapineste sau ma intereseaza sau ma caracterizeaza este realismul categoric , adica adevarul si dreptatea, grefat insa pe un spirit patimas . Cel putin asa cred eu despre mine si aceasta intentie o am . Limbajul imi este in consecinta : cind agresiv si incriminator, inchizitorial si fara posibilitate de eschiva pt. interlocutor atunci cind sunt atacate principiile si judecatile la care am aderat, cind ondulant si tolerant atunci cind ori simpt ca nu pot comunica eficient cu interlocutorul sau cind greselile sunt mici si nu au rezolvarea pe forum . Si poate ca mai sunt si intr-un alt fel dar pe care din cauza subiectivismului nu reusesc sa il vad. Dar cred ca esential este modul de educatie si instructie in care am fost format . Si ca sa exagerez, dar tot fara dorinta de a te jigni, spun ca nu am atitudine si educatie de papa-lapte , lasind sa se scurga lumea pe linga mine , eu fiind ocupat in timpul acesta cu nimicuri si iluzii dar pe care sa le traiesc intens !
Pt. orice alte banuieli te rog sa ma ierti !
Stiu de acum cum scrii, si nu m-am suparat.
Eu cred ca iti lipseste blandetea, care este foarte importanta cand vrei sa il ajuti pe altul sa vada ca se inseala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote