View Single Post
  #20  
Vechi 27.05.2011, 09:20:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Eu sunt de parere ca ar trebui schimbat ceva la post! Corect este fiecare sa tina cat poate si cat de aspru poate. Dar in iuresul zilelor noastre postul se tine tare greu. Cand trebuie sa plec mai multe zile deja e o problema. Nu e timp si mancarea de post presupune mai multa atentie la preparare! Postul ar trebui usurat si ar trebui pus accentul pe fapte bune, pe filantropie. Poate un post ca la romano-catolici ar fi mai usor tolerat, asa vad ca multi renunta! Postul e o lupta si trebuie sa ne luptam in primul rand cu noi insine, cu patimile, cu slabiciunile... dar cand petreci peste 10 ore la serviciu incepi sa vezi negru! Ca sa tii post trebuie sa fii linistit, sa nu fii tulburat sa-ti gasesti o stare de echilibru. Foarte dificil!
Eu cred ca biserica ortodoxa nu trebuie sa schimbe nimic in legatura cu postul.
Daca schimba ceva ,vor aparea si alte schimbari si incepem sa ne asemanam cu ereticii ,care tot au modificat.
Eu am vazut mester constructor care manca de post si ducea sacul de ciment in spate.
E adevarat ca postul e o lupta si cu cat inaintezi in credinta ,el devine tot mai greu de tinut ,apar ispite.
Cand petreci mai multe ore la servici ,o mancare de post energizanta poate fi painea cu nuci.
In nici un caz nu trebuie sa fim comozi ,sa cautam confortul.
Daca ne gandim mai putin la trup e mai simplu de tinut postul ,sa avem mai putina grija de nevoile trupului.
Reply With Quote