View Single Post
  #22  
Vechi 22.08.2012, 23:06:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Un fals popular printre (tot mai) numeroșii susținători ai versiunii mitologizate a activității părintelui Arsenie Boca. Primele patru volume ale Filocaliei, publicate în intervalul 1946-1948 la Sibiu, este rodul ostenelilor aproape exclusive ale părintelui Dumitru Stăniloae încă din perioada studiilor ateniene (1927-1928) și continuate apoi până în 1981. Părintele Arsenie Boca a realizat într-adevăr coperta (viziunea grafică) a primelor patru volume, reluată apoi, cu unele ajustări, în toate edițiile ulterioare până în ziua de azi.
Arsenie Boca nu a adus copii ale Filocaliei, întrucât profesionistul desăvârșit care a fost (și este în prezentul continuu al Bisericii) Dumitru Stăniloae deținea deja o mare parte din documentația legată de Filocalii la data când s-a cunoscut cu Arsenie Boca. În plus, acesta din urmă nu avea competențele necesare unei implicări reale în opera de traducere, dar probabil că l-a susținut/încurajat pe părintele Stăniloae așa cum vor fi făcut mulți dintre apropiații marelui teolog român.
Contribuția la colecția Filocalia

Îl ajută pe părintele profesor Dumitru Stăniloae (fostul său profesor de la Sibiu) în demersul de a traduce Filocalia. Îi pune la dispoziție manuscrisele aduse din călătoria la Muntele Athos, îl încurajează la lucru, recitind textele, realizează coperta colecției, susține lucrarea pentru tipărire prin numărul mare de abonamente pe care le procură. În prima ediție a volumelor, Părintele Dumitru Stăniloae îl numește pe Arsenie Boca "ctitor de frunte al Filocaliei românești".

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Arsenie_Boca. Dacă această sursă minte atunci mint și eu. Dar am alte surse, relatări ale celor care l-au cunoscut (sunt relatate în cărți, în mărturii) că părintele a ajutat la aducerea din muntele Athos a Filocaliei (primele 4 volume) și că a ajutat la editarea lor. Am găsit relatări că Părintele Serafim Popescu de asemenea a contribuit la aducerea Filocaliei în țară, el râmânând încă un an în muntele Athos după ce Părintele Arsenie a revenit în țară.

1939 – Dupa terminarea Academiei de Arte Frumoase, urmeaza o scurta perioada de ucenicie in monahism la Athos. La reintoarcerea in tara, aduce cateva manuscrise ale Filocaliei fostului sau profesor de la Sibiu, Parintele Dumitru Staniloae, cu care colaboreaza la realizarea in limba romana a acestei lucrari. Parintele Arsenie scrie dupa dictatul Parintelui Staniloae, realizeaza coperta Filocaliei si sustine lucrarea de tiparire prin numarul mare de abonamente pe care le procura. Pe buna dreptate Parintele Dumitru Staniloae il numeste „Ctitor de frunte al Filocaliei romanesti”.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu știu dacă părintele Arsenie Boca ar aproba frenezia asta mitologizantă și mentalitatea de ashram ortodoxist ce-i parazitează posteritatea, transformându-l într-un lider de nișă sectară în interiorul Bisericii. Un subiect de meditație bun pentru toți cei căzuți în acestă erezie a iubirii care este idolatrizarea!
A iubi un om a lui Dumnezeu, un Sfânt al nemului nostru, un Sfânt canonizat de popor nu cred că este o erezie.

Eu știu că în multa evlavie și iubire pe care o are cineva pentru un Sfânt se ascunde marea dragoste și evlavie față de Dumnezeu Cel în Treime și față de Maica Domnului. Fără îndoială că acela care îi cinstește pe Sfinți o cinstește mai mult pe Maica Domnului. La fel cum cel care o cinsteșlte mult pe Preasfânta Născătoare de Dumnezeu firește că cinstește încă mai mult pe Preasfânta Treime.

Eu mai știu că Sfinții, fiind purtători de Duhul Sfânt au grijă să te îndrepte către Sfânta Treime, Maica Domnului și către ceilalți Sfinți.

Uite aici părerea unor etaloane ale BO:
„Părintele Arsenie Boca e un fenomen unic în istoria monahismului românesc”
Pr. Dumitru Stăniloae

Alte ”idiolatrizări”, majoritatea preoți, călugări, înalți sau preasfințiți: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=120