View Single Post
  #25  
Vechi 23.08.2012, 00:44:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ți-am relatat informațiile pe care le dețin și pe care le susțin și alții. Nu contest că nu poate fi greșită, inclusiv sursa wiki. După cum observi în edițiile Filocaliei nici măcar nu este precizat Părintele Arsenie că ar fi ctitor sau că ar fi contribuit cu ceva. Asta poate spune ceva, dar nu are sens să insist, poate îți vei da tu singur seama la momentul potrivit.

Despre părintele Aresenie vom vedea noi în curând cine a fost, degeaba o tot cotim și ne ascundem, adevărul este unul singur și va dăinui până în veac. Putem să ardem tot, să ascundem tot ceea ce a făcut părintele pentru neamul nostru...dar un lucru nu putem face: să oprim oamenii care merg zilnic la mormântul acestuia, un loc plin de Duh Sfânt. Vezi e ușor să anulăm orice informație sau sursă și le să le facem neveridice, dar adevărul nu îl putem ascunde căci Dumnezeu îl va scoate la suprafață.

Nici eu nu vreau să insist sau să continuăm în polemici dicuția pe tema aceasta, eu unul cred că Părintele a ajutat ...hai să nu spunem a ctiorit ca să nu deranjăm pe nimeni...și aspectul acesta cred că se regăsește undeva și în relatările Părintelui Stăniloaie.

”În iarna anului 1944 profesorul Nichifor Crainic verifică la Sâmbăta de Sus traducerea starețului Arsenie Boca si a lui Serafim Popescu din Filocalie. Ultimul traduce Marcu Ascetul (v. Telegraful român, 15 ian. 1991). La publicarea în comunism a primelor patru volume din Filocalie numele lui Arsenie Boca nu mai este menționat. Fiind prigonit de Securitate, nu este amintit nici in Istoria Bisericii Ortodoxe Romane de pr. dr. Mircea Pacurariu (Ed.Stiinta, Chisinau, 1993). Contribuția la colecția Filocalia Îl ajută pe părintele profesor Dumitru Stăniloae (fostul său profesor de la Sibiu) în demersul de a traduce Filocalia. Îi pune la dispoziție manuscrisele aduse din călătoria la Muntele Athos, îl încurajează la lucru, recitind textele, realizează coperta colecției, susține lucrarea pentru tipărire prin numărul mare de abonamente pe care le procură”.

In prima editie a volumelor, Părintele Dumitru Stăniloae îl numeste pe Arsenie Boca "ctitor de frunte al Filocaliei românești".

ps: cât adevăr este în aceste relatări, Dumnezeu știe mai bine, eu nu mă împotrivesc lor, dar să știi că am luat aminte la ceea ce ai spus și am să mai sap.