Subiect: Sunt singura.
View Single Post
  #42  
Vechi 11.10.2016, 22:43:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Am fost de cateva ori la psiholog dar am renuntat considerand ca dau banii degeaba. La un moment dat nu mai stiam ce sa ii mai zic, doar eu vorbeam si el asculta. Am 23 de ani.
Pentru un om care a trait experientele acelea, "de cateva ori" e prea putin. O psihoterapie serioasa dureaza luni sau ani.
Dar contractul terapeutic cum zicea? Ati convenit de la bun inceput sa abandonati terapia? Sau, mai degraba, ati parasit-o... Daca asa ati facut, nu e bine. Nu v-a ajutat.

P.S. Daca ati ajuns in momentul cand nu mai stiati ce sa ziceti, ei bine, tocmai atunci era momentul sa va concentrati pe terapie. Probabil ca va apropiaseti de o zona delicata, cu adevarat semnificativa pentru tulburarile de atunci. Tocmai aici e smecheria: e usor sa vorbim despre lucrurile de suprafata dar cand ne apropiem de "pata oarba" incepe sa fie greu. In fine... Imi pare rau ca ati intrerupt, v-ar fi fost probabil de folos. Tulburarile obsesive au ca terapie de electie tocmai sedintele cu terapeut "mut", adica de orientare psihodinamica. Desi nu e chiar mut, nu-i asa?...:)
Reply With Quote