View Single Post
  #27  
Vechi 14.05.2014, 19:26:41
2458386286 2458386286 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.05.2014
Mesaje: 60
Implicit

Este un zid psihologic. Orice altceva în afară de Biblie, creștinii zic că e erezie, e rău. Buddha e eretic în opinia creștinilor, deși tot ce zice buddha este să fi conștient de fiecare acțiune a corpului. Adică când mergi, să fi conștient de fiecare pas, de fiecare mișcare, de fiecare respirație. Și prin practică ajungi să fi conștient chiar și în timp ce corpul doarme, și chiar și în timp ce mintea doarme. Devii așa de conștient, te descoperi că ești diferit de minte, și de corp, te descoperi mult mai vast decât puteai să îți imaginezi. În tine apare compasiunea, devii plin de energie, și iubire.

Din punctul ăsta de vedere budiștii sunt mai rău decât creștinii. Creștinii măcar îl refuză din start pe buddha, dar budiștii în loc să practice, să experimenteze, au creeat mii de scripturi și teologii și vorbării. Ei sunt cei mai anti buddha.
Buddha a zis să nu crezi, ci să știi. Să fii propria ta lumină. Să nu credeți în mine, și să nu îmi faceți statui. Eu doar am împărtășit cu voi experiența mea, că poți deveni mai conștient, mai plin de trezie, că la fel cum îți urmărești mintea de la distanță, îți vei urmări și corpul când moare. Că îți poți descoperi esența. Nu ai de ce să crezi, sau să venerezi, ci doar să practici a fi conștient, să fi inteligent și luminos.


Creștinii nu au practicat niciodată așa ceva, nu au nici cea mai mică idee ce e cu buddha sau cu osho, ce anume poți învăța de la ei să faci în practică.
Ei sunt convinși că e de la diavol.
Și au tot suportul pentru acest zid psihologic, în biblie. Imediat cum zici ceva care contrazice ideile lor, știu ei că e învățătură de la profeții mincinoși, că e o tentație de la diavol. Asta îi oprește, e ca un zid chinezesc dincolo de care nu mai pot vedea nimic.

Dar în epoca modernă, generațiile tinere vor din ce în ce mai puțin condiționate de bătrâni, pentru că au acces la informație.

De ce biserica a fost împotriva științei? De ce este împotriva meditației, a explorării interioare? De ce doar la cei fanatici poți găsi expresii de genul "biodraci" =))=))=))
Pentru că pericolul este evident. Cine descoperă ce este de fapt în interior, cine gustă din bucurie și din libertate, nu va mai asculta predicile moarte ale creștinilor, budiștilor, spiritualiștilor, new agiștilor, sau yoghinilor. Ci vor fi indivizi integri, întrăgostiți de viață, care știu din experiența proprie că sunt eterni. Moralitatea este ceva natural, pentru că se simt
prezenți în fiecare ființă, compasiunea e naturală. Sunt atât de conștienți, și de sensibili, că simt clar că atunci când faci rău îți faci ție însuți rău. Că întregul este un organism viu. Asta e o experiență, reală, nu o teorie.
Nu au nevoie de porunci. Doar cei imorali au nevoie de porunci, doar cei orbi.
Reply With Quote