Subiect: O lume mai buna
View Single Post
  #1  
Vechi 14.01.2011, 13:28:13
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit O lume mai buna

Daca am reusi sa convingem cati mai multi oameni ca exista Dumnezeu am avea o lume mai buna. Cum am putea sa facem lucrul asta? Acesta mi se pare cel mai important lucru.
Sunt multe cazuri de oameni ai strazii care primesc bani si haine pe care apoi ei le vand pe bautura si tigari.
Cum putem sa convingem oamenii ca exista Dumnezeu, dar fara sa discutam in contradictoriu? Dar pana sa ajungem sa convingem oameni straini cum facem cu rudele noastre? In prima faza trebuie sa ne rugam pentru ei, sa dam un exemplu in comportament, dar cum sa discutam cu ei?
Cand eram mai tanar un batran pe care nu il cunosteam a incercat sa-mi vorbeasca despre credinta dar eu l-am evitat si vroiam sa scap cat mai repede de el. Cred ca abordarea directa nu este o solutie.
Un parinte a spus intr-o duminica ca sa le povestim celor apropiati cat de frumos a fost in acea zi la biserica ca sa ii atragem sa vina cu noi data viitoare. Cred ca si un film bun ar fi de ajutor daca este pus intr-un moment propice. Trebuie sa starnim latura sensibila a oamenilor.
Ce spuneti de oamenii din penitenciare? Este de ajuns ca ai sa ispaseasca o anumita perioada inchisi ca sa isi schimbe comportamentul, sa regrete fapta si sa nu mai comita ilegalitati?
Voi ce parere aveti?
Reply With Quote