Subiect: O lume mai buna
View Single Post
  #10  
Vechi 15.01.2011, 11:36:48
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu sunt totul pentru tine

Viața e o lecție de smerenie și moartea, examenul.
Am înțeles asta târziu... dar, nădăjduiesc, că nu prea târziu...
Viața e o lecție divină dacă e trăită în simplitatea ei, dacă nu e înjugată la vre-o iluzie sau alta ...Dacă viața rămâne liberă... Libertatea ei fiind singura noastră libertate reală...
Dar, noi din copilărie îmbrăcăm viața, o pieptănăm, o fardăm, după asemănarea "oamenilor mari" despre care, la adolescență, vom înțelege că au trădat viața: că au înlocuit-o cu altceva... Un "altceva" în fața căruia, ca adolescenți, ne răzvrătim, protestăm, devenim obraznici!!! Iar, apoi, pentru viclenele daruri ale lumii "oamenilor mari" ca amorul, banii, cariera, plăcerile, pe care le acceptăm pentru că, oricum, nu vedem altă posibilitate, vindem și noi viața, ca și părinții noștri... Devenim, pe nesimțite, dușmanii ei... în așa fel încât, dacă arunci o privire lucidă asupra lumii descoperi un imens lagăr de concentrare cu un singur deținut: viața. Și noi toți, nevroticii gardieni care o păzesc...


Când Îl întâlnim pe Hristos descoperim că există și o altă posibilitate ! Că se poate să nu trădezi viața, să n-o vinzi... Că următoarea vârstă după copilărie ar trebui să fie sfințenia, nu urât mirositoarea noastră maturitate... Că viața te învață smerenia și smerenia te învață să trăiești, adică, să rămâi, pururea, în viață... Care trece prin moarte, nu se oprește în ea, ci își continuă drumul: în moarte rămânînd tot ce nu-i aparține, tot ce, ne-smerindu-se, nu s-a contopit cu viața...
Viața, în desăvârșita Sa umilință, curge prin adâncul inimii noastre... Și, cu dragoste și gingășie, începe să învețe pe oricare dintre noi să fie viu, când o strigăm pe nume...
Și Numele ei este Iisus.




Eu sunt Calea, Adevărul și Viața.
Reply With Quote