View Single Post
  #15  
Vechi 18.07.2007, 15:43:23
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina_rodi
psihologii-s si ei ca toti oamenii, m m sau m putin pacatosi. si-s ca-n orice profesie, m priceputi sau m nepriceputi in ce fac. cum preotii au mai mult sau m putin har. o contraindicare totala a psihologului mie-mi suna ca si privarea de orice tratament medical a unei persoane aflate-n suferinta.numai Dragonia poate sa se cerceteze profund si sa-si dea seama de ce anume si de cine are nevoie.mersul la psiholog nu te elibereaza neaparat de vina, un psiholog bun te poate invata sa traiesti cu ea -si uneori este o optiune, cata vreme vina poate conduce la alte caderi in pacat. Nu-i important sa 'nu m pacatuiesti' in primul rand? Dragonia si-a dat seama ca are nevoie de ajutor si l-a cerut si-l poate cere oricui crede ea ca i-l poate da. totul cu masura, nu asa face un bun crestin? nu-i cumpatarea o virtute?
sunt convinsa ca D-zeu vede cainta Dragoniei.
Sa fie solutia un psiholog crestin?
N-am fost la psiholog niciodata, nu stiu si nici nu-mi pot inchipui cum si daca te ajuta, insa, daca femeia aceasta are probleme, sunt de ordin duhovnicesc si asta e limpede. Nu are o boala sau o problema -sa zicem- de adaptare. E o problema de constiinta(asta e vocea lui Dumnezeu). Constiinta nu ti-o poate potoli decat iertarea...Si iertarea o primesti...trebuie s-o cauti!
Doamne ajuta!
Reply With Quote