View Single Post
  #332  
Vechi 20.03.2013, 06:50:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pe site-ul Parintelui nu este tracuta cartea "Va sfatuieste Arhimandritul Ilarion Argatul". Cine a scris-o? Sursa exacta de unde ai acesta "sfaturi" care se contrazic cu sfaturile de pe site-ul parintelui. Din moment ce nu sunt aceste sfaturi pe site-ul administrat de fii lui, inseamna ca nu sunt spuse de parintele Argatu, ci de cei care au scris acea carte.

Legat de particica, m-am uitat si nu zice sa dea preotul acasa nici o particica.
222.- Mi s-a furat ceva din casă, și nu știu cine este hoțul, cum să mă rog pentru a-l descoperi?
-Duminică duci la Sfântul Altar, un litru vin (cel sărac, duce mai puțin), și o prescură, cu trei lumânări aprinse, pomelnic și să scoată preotul în timpul Sfintei Liturghii, miride pentru descoperirea celui care a furat. Pe pomelnic scrii: robul Lui Dumnezeu (N), se roagă ca Dumnezeu să-i descopere pe cel care i-a furat, și să se facă judecată dreaptă. Aceasta o dai preotului. Acasă, vineri faci post negru până la ora 24,00 și 40 metanii. Rugăciuni: Acatistul Mântuitorului, Acatistul Sfântului Mucenic Mina și rugăciuni de cerere. Dacă vine cel care a furat și-ți aduce înapoi lucrul, te oprești. Altfel continui în fiecare duminecă, până primești obiectul(http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Fem---Fur/)
Nu spune sa dea mirindele acasa, ci sa scoata in timpul Sf.Liturghii, cand le scoate si pe celelalte.

349.- Părinte, e bine ca preotul să scoată cu ușurință părticele și să le dea credincioșilor?
-Nu este bine ca preotul să scoată cu ușurință și să dea credincioșilor părticele din mai multe motive:
a.-Nefiind o rânduială scrisă în cărțile de slujbă, unii preoți nu știu cum să scoată părticele, ceea ce-i pune în situația de a greși lăsând părticelele să fie sfințite la epicleză ca pe Trupul și Sângele Mântuitorului și atunci nu se mai pot da credincioșilor ci trebuie să le consume însuși preotul odată cu toate miridele.
b.-Vin unele persoane și cer părticele cu gânduri necurate. Sunt persoane care au chipul credinței smerite și adevărate îți inspiră încredere, dar vin și cer părticele de a le folosi pentru: răzbunări, farmece și practici oculte. Sunt persoane care folosesc părticele la vrăjitoare, la descântătoare, unii le aruncă pe apă ca vrăjmașul să se înece, le aruncă în foc ca să ia foc casa vrăjmașului, le aruncă pe stradă pentru ca vrăjmașul să fie lovit de mașină, s.a.m.d. Deci, le folosesc pentru răzbunare. În situația aceasta intră la judecată preotul care le-a scos împreună cu răzbunătorul. Preotul se încarcă de păcatul uciderii, de păcatul vrăjitoriei, de păcatul răzbunării prin astfel de slujire.
Sfatul meu pentru preot este, să nu scoată nici un fel de părticele pe care mai apoi să le dea la credincioși, decât, să pună rugăciuni la Proscomidie (rugăciunile din Liturghier), rugăciune curată prin care să ceară ajutorul lui Dumnezeu pentru cei ce se află în necazuri, scoțând miride (numite părticele) pentru vii, pe care le va consuma, el-preotul, după terminarea Sfintei Liturghii, odată cu cele sfinte. Astfel nu va greși și va fi de mare folos sufletesc pentru credincioși. Să lămurească pe credincioșii care doresc părticele că ele sunt miride și nu se pot da în mâna mirenilor ci vor fi consumate de preot după Sfânta Liturghie.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Par---Pom/
Agnetul si miridele in cadrul Sfintei Liturghii

Sfatul cu hotul care bate la usa nu am gasit-o pe site, ci am dat de el pe sccaciv.
http://www.parinteleilarionargatu.ro...-DUHOVNICESTI/

Multam fain de linkuri,acum chiar le citesc.
Sunt folositoare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote