View Single Post
  #1  
Vechi 02.01.2012, 13:36:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor

Am initiat acest topic pentru ca observ o tendinta accentuata spre superstitie.
Am citit pe un site cum cineva sustine ca a fost ajutata de Sf Necatrie sa castige la loto. Superstitie
Ritualul cu painicile Sf Fanurie. Superstitie. Dumnezeu nu este un tonomat unde bagi fisa (dai niste painici de pomana) si ti-a indeplinit dorinta.
Maica Domnului s-a aratat cuiva in vis si i-a dictat o rugaciune care citita de 30 de ori (nici macar de 40 ) indeplineste orice dorinta. Superstitie. Idem explicatia de mai sus.
Aratari ale Mantuitorului, ale Maicii Domnului si ale oricarui alt sfant care ne spun cat suntem de deosebiti si de alesi. E periculos. Diavolul poate lua aceste forme. Sfintii din vechime se rugam la Dumnezeu sa nu li se arate, daca este Dumnezeu va intelege fuga de ispita, iar daca este diavolul ceea ce au facut i-a ferit de cadere.
Altcineva spune ca a fost ajutat citind Talismanul, Visul Maicii Domnului sau alte carti care nu au legatura cu ortodoxia. Superstitii.
In primul rand acestea sunt "talismane" la propriu si aceste credinte sunt straine de Biserica. Dar si cartile bune, cum ar fi acatistele nu se savarsesc minuni pentru ca citim acatistul 40 de zile sau nu stiu ce perioada. Pentru ca ar fi la fel un tonomat cu fise. Credinta si rugaciunea aduc indurarea Lui Dumnezeu. Cuvintele si rugaciunile nu au putere intrinseca. Daca totusi sfintii, Fecioara si Dumnezeu ne-au ascultat cererea si ne-au indeplinit-o pentru ca am fi citit acatistul 40 de zile nu e corect sa citim in continuare in semn de multumire?
Cineva se indreptatea ca nu prea merge la biserica dar crede in sinea ei si citeste din cand in cand acatiste si sfinti o ajuta. Acesta cale nu este spre mantuire. Nu exista cred in sinea mea. Cine crede merge la biserica pentru ca stie ca nu este mantuire in afara de Biserica. Daca noi "credem" si ne rugam doar ca sa ne mearga bine in aceasta viata de fapt nu credem si folosim o superstitie pentru a ne crea un confort temporar.
Azi am vazut o alta postare unde cineva ii multumea Sf Parascheva ca a ajutat-o sa isi ia un telefon, desi mai avea 2 functionale. Sfinti, Fecioara si Dumnezeu ne ajuta in special cu cele sufletesti si spre mantuire, dar pentru neputintele noastre se indura si spre cele materiale. Cele materiale dar de care avem nevoie. Dar sa spui ca te-a ajutat Sf Parascheva sa iti iei un lucru de care nu aveai nevoie, in timp ce cu banii respectivi ai fi putut face ceva mult mai constructiv, ca sa nu vorbesc de milostenie spre agonisirea de comoara in ceruri, e o mare SUPERSTITIE. Pe acelasi principiu cineva i-ar putea multumi unui sfant ca a gasit o reducere la tigari.

Deci sa fim cu grija in ceea ce cerem si in ceea ce primim sa credem ca e cu folos si a venit de la Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote