View Single Post
  #5  
Vechi 17.09.2009, 19:14:43
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Incerca in fiecare zi sa implinesti sfatul parintelui si va veni si ziua cand nu vei mai grai nimic rau. Eu am sa te vad tainic in fiecare om care face bine, zambeste, imbratiseaza. Tu sa faci cat mai des asta si poate dupa o vreme, oamenii vor marturisi ca au invatat de la un om sa faca bine, sa zambeasca si sa imbratiseze.

Partea dureroasa e ca parintele nu ne cerea lucruri imposibile, ci lucruri firesti. Dar atat de mult ne-am despartit unii de altii, incat sfaturile parintelui ni se par nebunesti si nu firesti.

Doamne-ajuta!

Ca sa incep cu sfarsitul, as spune ca tocmai acesta era semnalul de alarma pe care am vrut sa-l trag. Poate ca sunt eu mai agitat si nu reusesc sa termin o zi in parametrii acestia minimali propusi de parintele Razvan. Dar cati dintre voi au avut curiozitatea sa vada daca reusesc sa incheie o zi in acele conditii?

In ceea ce priveste prima parte, este unul dintre cele mai frumoase raspunsuri pe care le-am citit pe acest forum. Multumesc, frate! M-as bucura daca toti cei care au citit cele scrise aici si-ar pune un mic semn de intrebare si ar simti credinta, caldura si nadejdea din cele scrise de fratia ta.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote