Subiect: Ajutor urgent
View Single Post
  #264  
Vechi 05.01.2012, 19:06:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit La multi ani voua rabdatoarelor de porunci !

Astazi am recitit tot firul si m-am cutremurat din nou.
Am vazut ca chiar cu vreo 8-10 postari in urma mai am o interventie dar totusi nu am putut sa renunt la a va scrie iarasi citeva rinduri .

Este unica poveste adevarata, si si unicul topic , pina in prezent, care m-a uimit !
De atras , au mai fost citeva topicuri care m-au atras , in special cele in care se marturisesc intimplari deosebite legate evident de credinta .
Acest topic insa m-a uimit in primul rind prin credinta nestramutata , puternica si totala (pina la acceptarea si lasarea cu totul in seama Lui) in Dumnezeu .
Iata cum si in zilele noastre pot exista oameni f. zelosi si mult nevoitori in cunoasterea dumnezeirii , ascultatori de porunci si implinitori ai cuvintului psaltic : ,,...Arunca toata grija ta asupra Domnului si el te va hrani pe tine !"
Acestia insa sunt f. rari , unicul de acest fel intilnit aici in forum.
Am vazut cu uimire cum Vasile nu a fost singur in trairea si credinta lui crestina ci ca voi, cei ai lui, ia-ti fost pe masura, ati avut cel putin tot aceleasi trairi . Am vazut cum toti trei ati ales calea Domnului si nu v-ati dezis de la ea .
Toti cei care alearga cu disperare la naturisti (nu sunt ,,rai" dar este necesar o dreapta judecata si masura !) la chimioterapie, la radioterapie , la dracestile tratamente moderne (reflexoterapie, cristaloterapia, aiurveda indiana,magnetoterapia, terapiile Pancha-Karma, biorezonanta, etc) nu fac , dupa parerea mea , decit sa se minta singuri spunindu-si in barba ca ce, Dumnezeu a dat viata si noi trebuie sa facem orice ca sa o pastram, sa o intretinem, ca acelasi Dumnezeu lucreaza si prin medici si prin naturisti si osteopati si prin cite asemenea tipuri de vindecatori exista , sa se minta dupa celebrele deja vise americane in care ti se inoculeaza mesaje subminimale ca sa te comporti ca roboteii/prosteste : nu te lasa, mergi pina la capat, vei fi invingator, toata puterea de a invinge este in tine ; spune un nu hotarit cancerului; gindeste pozitiv si activeaza-ti propriile capacitati self-body, etc, etc , etc, si defapt sa nu caute si mai ales sa cerceteze voia lui Dumnezeu in legatura cu el !
Mi-aduc aminte ca atit cind am vazut primul ,,abandon" medical , si implicit moartea,in fata unui om suferind de o boala cu prognostic sumbru , ca si primul ,,abandon" duhovnicesc in cazul unui crestin care descopera ca sufera de o boala incurabila , intii m-am cutremurat si m-am mirat iar dupa ce mi s-a explicat tilcuirea gestului am sfirsit prin a da dreptate celor pe care ii alesesem de maestrii si duhovnici.
Ma repet, am mai spus-o, noi rar si si atunci destul de tirziu intelegem ce voieste Dumnezeu de la noi, ce voieste EL sa faca cu noi, ori voi trei m-ati impresionat deoarece mai intii v-ati pus toata nadejdea in El iar apoi i-ati cercetat si respectat voia supunindu-va si lasindu-va in grija ei .
Cuvintele sunt sarace de data aceasta si nu stiu mai bine cum sa-mi tradez admiratia si uimirea pt. voi si pt. felul in care ati inteles ca trebuie sa traiasca un ortodox adevarat ! Cinste voua fratilor !
Cred ca atit fratii mai ,,evoluati" duhovniceste cit si cei mai reticenti la invatatura si practica duhovniceasac gasesc in voi un exemplu prisositor de traire duhovniceasca !

Mai am o intrebare de pus dar aceasta am sa o fac pe privat .

Va doresc un an nou binecuvintat cu pace si nadejde multa in Hristos , iar pe Vasile sa-l odihneasca Dumnezeu cu dreptii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 05.01.2012 at 19:09:01.
Reply With Quote