View Single Post
  #3  
Vechi 28.08.2011, 14:09:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Consider că forumul e un loc de discuții între persoane cu opinii diferite. Dacă am vorbi cu toții la fel, dacă am împărtăși toți aceleași credințe, opinii și idei, discuția n-ar mai avea sens.

E bine că cei care se declară atei vor să aibă un dialog cu creștinii. Unii, dacă nu toți, nu se simt confortabil în postura pe care și-o asumă, de necredincioși. Ar vrea să creadă, dar nu pot. Datoria noastră e să-i ajutăm pe cei care caută cu sinceritate adevărul, sensul; să le împărtășim din cele aflate de noi.

Dacă, însă, nu au o dorință reală de dialog ci vor numai să pună bețe în roate discuțiilor (lucru care nu-i caracterizează numai pe ei), atunci pot fi evitați. Ca și orice persoană cu care nu poți avea dialog.

În plus, comentariile și întrebările lor incomode de multe ori sunt menite să ne mențină mintea trează, să căutăm răspunsuri. Nu cred că numai ei au întrebări, nelămuriri, îndoieli, ci și noi. Nu putem scăpa de ele ignorându-le.

Ei sunt avocații diavolului, de multe ori. Însă diavolul a fost lăsat liber să ne încerce credința până la sfârșitul veacului.

Last edited by N.Priceputu; 28.08.2011 at 14:12:48.