View Single Post
  #8  
Vechi 21.06.2012, 03:05:07
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Și mai spun alții că nu știu despre ce vorbesc când afirm că ortodoxismul inoculează un sentiment de vinovăție și de percepere a plăcerii drept păcat; păcat pentru care pedeapsa e imperioasă.
Ortodoxismul? Poate...
Ortodoxia, nu! Cel putin daca ne referim la placerea sau savoarea adusa de faptele duhului. Cat priveste legea trupului, poate meditezi, de pilda, la cuvantul Apostolului din Galateni (ca sa ofer doar o propunere).
Dar daca tot ai expus presupunerea, da-mi voie sa reamintesc: placerea nu e un pacat in Ortodoxie. Patima, robia placerii, da - este pacat. Asta e varianta soft. Varianta hard, de care vorbeste de pilda Sfantul Maxim Marturisitorul cand zice despre lantul placere-durere etc., o las la indemana celor mai priceputi de a expune aceasta. De vrei sa citesti despre sensul ascezei, sunt multe carti lamuritoare (una scrisa de Parintele Staniloae se gaseste in librarii), numai sa doresti cu adevarat sa te lamuresti.
In Galateni 5:19-24 vei gasi cum e cu faptele trupului (si placerea ce le insoteste) dar si cu roada Duhului. Citeste, bunule!
Placerea de a face sport nu e pacat, insa unii au facut o patima din asta (alergatori adictivi, oameni care trag la fiare din iubire excesiva de trup musculos etc.). La fel stau lucrurile si cu viata sexuala, cu bucatele, cu vinul s.a.m.d.
Cata vreme o placere te separa, prin forta ei de a te atrage, de bucuria credintei si de pacea sufleteasca a unei vieti duhovnicesti, tu cum ai numi-o? Sfintii o numesc pacat, intrucat rupe pe om de Dumnezeu (Care devine cel mult un concept sau o fiinta izolata undeva departe intr-un turn de fildes) si il face rob, fiinta legata cu putere de orice altceva dar nu de Dumnezeu Cel Viu si Atotprezent.
Apoi, cat priveste forta instinctelor dezlantuite (de pilda instinctul sexual), nu mai are rost sa vorbim. Deoarece apar repede semne ale patimii, deoarece multi se smintesc din pricina asta, deoarece adeseori auzim de crime pasionale (ca sa ma refer la un corolar destul de cunoscut al placerii trupesti) si alte nenorociri: ca masura de prevedere, cel putin din acest motiv lesne de inteles, Biserica a randuit anumite oprelisti, postul si, desigur, Sfanta Taina a Cununiei. Oare poti vedea si cu altceva decat cu ochiul rau aceste lucruri? (altminteri le privesti spre paguba)
Nu pentru placerea de a fi aici pe forum ma simt vinovat (citeste toata propozitia pe care o scrisesem, te rog, pentru a nu mai rastalmaci in mod suparator, dupa cum iti convine - oare din ce motiv?), ci pentru tampeniile pe care le-am debitat eu uneori si pentru supararile pe care le-am pricinuit fratilor si surorilor de credinta, precum si altor oameni.

Last edited by ioan cezar; 21.06.2012 at 03:48:22.
Reply With Quote