View Single Post
  #19  
Vechi 18.02.2014, 23:02:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mosh-Neagu ar trebui sa te ignor. Ori acum iti dai arama pe fata cu adevarat si asa esti tu, ori ai jucat teatru pana acum.
De data asta, sophia, iti spun eu tie: Lasa-l pe Mosh-Neagu in pace. Ce ai cu el?!? Dupa 7 ani, in care ti s-au dat raspunsuri documentate, esti tot nemultumita si neinformata.

Acum recunoaste partea ta de vina!
Sau, mai bine spune-ne, ce urmaresti cu intrebarile tale, ca nu se vede ca vrei cu adevarat sa inveti ceva. Ma ierti ca iti spun verde in fata, dar acesta este adevarul: tu doar pui intrebari, fara sa cauti cu adevarat raspunsuri, ci doar, doar oi gasi o hiba in invatatura ortodoxa. N-o vei gasi, caci ea este perfecta!

Un ortodox trebuie sa se si smereasca, nu numai sa puna intrebari, si sa accepte invatatura Bisericii asa cum ne-au lasat-o Sfintii Parinti si cele 7 Sf. Sinoade ecumenice, care reprezinta baza invataturii ortodoxe.

Fara suparare: daca tu crezi ca poti schimba invatatura Bisericii dupa ideile tale, pe care ni le-ai tot expus in decursul anilor, atunci esti in inselare.
Practic, pana nu dai dovada ca accepti punctul de vedere al Bisericii, nici nu ar trebui sa iti mai raspundem, ca este inutil.
Dar daca dai dovada de cat de putina bunavointa, esti binevenita sa intrebi si sa inveti de la Sfintii Parinti.
Iisus Hristos bate la usa inimii tale, dar daca nu ii deschizi, El nu intra cu forta.
P.S. ID-ul "sophia" nu a aparut in 2007, caci pe atunci inca se mai purtau discutii interesante si la obiect. In 2007 nu se purtau asemenea discutii absurde si in contradictoriu. Pe atunci acest forum era cu adevarat crestin-ortodox, iar regulamentul era cu totul altul. Abia mai tarziu au aparut acest "originali", ca sa perturbe atmosfera calda, ortodoxa.
Probabil s-a schimbat ID-ul, dar si-a pastrat data inregistrarii. Sau... poate doar imi aduce aminte de cineva:
Citat:
Īn prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
necredinta ne indeparteaza de reguli si canoane?? in primu rand aceste reguli sunt facute de oameni, care au degenerat mult ideea de divinitate, precum am mai spus. Un singur exemplu: am citit pe un site crestin ca o femeie cand are menstruatie, trebuie sa ramana necurata cat dureaza perioada, si orice obiect va atinge va deveni murdar si pe oricine va atinge va murdari. In cazul contactului(dor atingiere) cu o femeie "murdara" trebuie sa iti speli hainele sa faci nu stiu cate matanii ca sa devii "curat". Pai in acest caz ar trebui sa imi demolez casa in fiecare luna ca sa nu murdaresc pe nimnei. Acesta este doar un exempku de regula aberanta si nu cred ca iti dovedesti credinta daca respecti aceste canoane stupide. Un om cu oare care logica cititnd aaa ceva isi pune problema "daca oamenii au fost in stare sa abereze in asemenea hal,cine stie cat au aberat si in legatura cu Dumnezeu"
Doresc solutia concreta, in cazul nepotrivirii sexuale, cum pot fi lucrurile reglementate?
Incercati sa dicutati cu un tanar inteligent cu mintea deschisa, si veti ramane surprinsi
Concubinajul este tocmai o dovada de maturitate, ca nu se arunca cu capul inainte intr-o relatie pe viata, pentru a forma o familie normala. Ce inseamna familie crestina? 2 soti care nu sunt apropiati in nici un fel, 20 de copii care cer de mancare si mersu la biserica in fiecare zi?
http://www.crestinortodox.ro/forum/n...wreply&p=17410

Last edited by Miha-anca; 19.02.2014 at 01:18:11.
Reply With Quote