View Single Post
  #37  
Vechi 21.09.2015, 14:05:04
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Cine e prost, să fie smerit și să spună: sunt prost! Amin!
Sa fie oare acesta motivul pentru care fratele Cezar a fost bannat? La cate balarii se spun pe-aici, mesajul lui mi se pare cel mult amuzant, nu ofensator...
Cine s-a simtit oare jignit de acest mesaj? Pentru ca este un mare paradox aici, raportandu-ne exact la mesajul de mai sus: cand esti smerit, orice eticheta ti s-ar pune, nu te afecteaza. Si atunci ar trebui, daca NU esti smerit, sa fii chiar prost sa te superi pentru asta!!!
Da, stiu, ne raportam mereu unor reguli scrise, ca si cum credinta noastra ortodoxa ar fi ceva aleatoriu... Nu regulamentul forumului ar trebui sa ne sperie pe noi, ci frica de Dumnezeu! Repet, unii scot balarii pe banda rulanta, dar nimeni nu se sesizeaza. De ce??

Concret, daca Cezar a primit bann, pentru mesajul de mai sus, mie mi se pare o mare nedreptate si e semn ca forumul se clatina.

Revenind strict la mesaj, nu pot sa spun decat atat: smerenia tine de intelepciune, de cuget clar si limpede si de recunoastere a propriilor limite. Ori prostia blocheaza calea spre smerenie, pentru ca prostia este intotdeuna extrem de mandra de ceea ce (NU!!!) stie!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote