View Single Post
  #82  
Vechi 03.11.2016, 14:27:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Spune-mi, crezi că și alte culte care se numesc creștini au Har și Sfinte Taine ?
Oare te mai mântuiești dacă ești eretic?
Da, e bine să ne smerim noi înșine și unii pe alții, fiindcă asta printre multe, înseamnă să lucrăm la mântuirea noastră și a tuturora în jurul nostru.
Dar ce facem cu cel care nu vrea să se smerească?
Cu episcopul Romei?
Care se consideră infailibil... Fără de greșeală. E mântuitoare învățătura care vine de la el?"
Igore, insisti atat de mult pe ceva care nu tine de noi. Eu nu sunt Dumnezeu si n-am de unde sa stiu cine se mantuieste si cine nu. Dar stiu sigur ca nu toti preotii ajung in Rai si nu toti pacatosii ajung in Iad. Care-i planul lui Dumnezeu cu unii sau cu altii, de ce ne mai ingaduie smintiti sau caldicei, de ce imi ingaduie mie sa-ti scriu tie ca si cum ti-as da un sfat, desi El stie bine ca nu-s bun nici de ceapa ciorii, eu nu stiu, Igore si nici nu vreau sa ma pronunt si sa initiez astfel dezbateri care dezbina, nicidecum zidesc. Iubeste, Igore. Si pe catolic, si pe sectar si pe musulman si pe homosexual, si orice zidire a lui Dumnezeu fiindca in fiecare este amprenta harului Lui, iar planul ca si judecata ii apartin Lui, nu mie, biet caraghios cu pretentii de teolog!
Insistenta asta a ta, in ochii celor ce te urmaresc, pare patologica, iar asta e grav, Igore. Lasa-I grija asta (ca si altele) lui Dumnezeu, si vezi cum evolueaza rugaciunea inimii mai degraba. Fugi de lume, pentru ca lumea sa nu te sminteasca pe tine, Igore!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote