View Single Post
  #88  
Vechi 03.11.2016, 22:02:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Exagerezi, Iuliu. Mai citeste. Deisgur, Igor sau Macarie de la Oituz, sau ametitul ala de filantrop ajuns episcop vicar din intimplare, anume Longin de la Banceni, bat cimpii, aici sintem toti de acord, insa daca iei un catehism, vezi clar ca Biserica este infailibila, nu un Sinod sau altul. Pentru ca au fost si sinoade eretice, sper ca stii asta.
Ce nu intelege grupul contestatar, e ca sinoade ecumenice eretice au fost rasturnate, ca autoritate, doar de sinoade ecumenice ortodoxe, adica de cevqa echivalent sau superior lor ca autoritate si extindere. Microsinoadele tinute de Maxim confesorul inainte de anatemizarea monotelismului&monoergismului, efectiv schismatice pina ce Biserica a reconsiderat punctulde vedere. Deci, da, trebuie sa privim lucrurile disciplinat, caci Biserica nu e crasma cu wrestling, asa ca, la acel Tn la care Maxim Confesorul sau Theodor Studitul activau, ei erau, conform Bisericii, schismatici. Si da, cei ce erau monoteliti atunnci, s-au mintuit, probabil (bine, depinde de cum i-a judecat Dumnezeu ca vieti personale, asta noi nu o putem stiș insa doar punctual, pe chestiuni elceziologice, acei oameni nu au gresit). O sa le spun prietenilor mei zeloti chestia asta, desi... Pe de alta parte, fii si tu mai putin inflacarat. Ceva imi spune ca daca ai vorbi fluent neogreaca, l-ai trimite pe Zisis la origini, daca ai vorbi personal cu dinsul. Ș)
Cred ca e clar acum ce am spus. Poate ca Sinodul din Creta e eretic, dar asta se va stabili DOAR de catre Biserica, DOAR intr-un Sinod Ecumenic, si DOAR in viitor, nu se stabileste contemporan, si cu atit mai putin caraghios de aprioric, cum faceau ametitul ala de episcop de Banceni si altii.
Formul aceea au spus-o si la sinoade eretice. Repet, scrie in catehismȘ Biserica e infailibila, nu Sinodul cutare, si cu atit mai putin niste calugari sau mireni sau preoti sau chiar niste episcopi.
Mie oricum putin imi pasa daca Sindoul e eretic sau legitim, oricum imi vad de treaba mea, cred mai departe in felul meu, ma spovedesc la preoti deschisi la a intelege sceptici si intelectualisti la limita agnosticismului, asa ca mi-e tot una. Las pastorului treburile de pastor, nu ma bag peste pastori, ca oaia capie. :)
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote