View Single Post
  #4  
Vechi 03.08.2006, 22:34:48
ierompetru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vreau sa stiu si eu care canoane spun ca nu poti fi hirotonit daca nu esti monah.
Grecii au randuiala veche studita in care exista doar 2 trepete monahale: rasoforia si schima (mare). Ei pe noi, inclusiv pe mine, ne considera monahi nedeplini.
Cat priveste pe ierarhii greci, sunt multi care sunt doar rasofori. Iar preotii care sunt rasofori nu fac asta din lipsa de preotese. Poate asta e in ultimul rand. Rasofor e "comod" pt care cred ca rasoforia nu e trapta monahala. Nici repsonsabilitate monahala si nici familiala si deci nici rasplata.
Mai e o chestie. Se crede ca cei cu schima mare nu pot fi hirotiniti episcopi. Asta vine prin filiera rusa. Dar oare putin ierarhi la greci sunt schimonahi? Este un Canon care arata ca episcopul dupa ce s-a retras si a primit schima nu poate reveni, dar asta nu inseamna ca daca a primit-o inainte nu poate fi promovat. La noi schima mare nu e inteleasca corect si se da prea greu.
Doamne ajuta la toata lumea!
Parerea mea ca mirenii ar trebuie mai putin sa se bage in chestii de astea monahale ca de multe ori bat campii. Se dau cu parerea fara sa aiba habar ce inseamna asta!
Reply With Quote