Subiect: ce sa cred?
View Single Post
  #10  
Vechi 03.07.2009, 21:03:04
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Smile

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Desi am momente in care ma dezgusta nesimtirea si incultura locuitorilor acestei tari, caci nu le pot spune romani, imi pastrez inca parerea cum ca [COLOR=darkred]cei care pleaca din tara sunt lasi[/COLOR], fugind de datoria sfanta de a sfinti acest loc prin rabdarea si credinta lor.
Bine draga,te inteleg .Dar eu cred ca gandesti ca in PILDA FIULUI RISIPITOR.Unul dintre frati a plecat ,in lume ,sa-si faca viata.S-a dus de fapt spre ratacire.Celalalt a ramas sa slujeasca tatalui sau.Atunci cand cel ratacit s-a intors ,celalalt frate nu prea i-a venit bine. De ce?Care dintre frati esti tu?Multi dintre cei care au plecat din tara nu cunosc cu adevarat dreapta credinta.Printre ei am fost si eu.Am avut ocazia s-o descopar aici.Daca eu nu intalneam oamenii astia care fac voia lui Dumnezeu nu cred ca ma intorceam din drumul pierzarii.Cei care ii consideri tu lasi sunt de fapt rataciti.De ce esti impotriva lor,impotriva intoarcerii lor la Tatal?Credinta adevarata nu se practica doar pe teritoriul tarii noastre.Sa stii ca nu un caz,sunt si am vazut,cunosc multe cazuri de persoane care s-au intors la dreapta credinta.Si asta datorita departarii de tara i-au facut sa se apropie de credinta.Atunci cand am fost jigniti,batuti,fraieriti de bani,am muncit fara sa fim platiti,ni se promitea una si ni se dadea alta noi am inceput sa gasim mangaiere la biserica.Daca eram acasa nu mai aveam necazuri de care sa plangem.Cei de care i-ti spuneam ca au venit cu binecuvantare au inceput sa se indrepte spre casa.Deja a plecat o familie duminica asta care a trecut.La sfarsitul lunii iulie pleaca alta familie.In octombrie pleaca alta familie si tot asa plecam toti.De ce?Pentru ca mergem sa dam lupta cu anticrist acasa,daca ne mai lasa Dumnezeu sa ne intoarcem in tara noasta.Ce spun parintii nostri?Multi or sa plece si putini vor fi aceea ce se vor intoarce.Vor vrea sa se intoarca dar n-o sa poata.In loc sa ne faci lasi mai bine roagate sa lase Dumnezeu portile deschise si sa ne intoarcem cat mai multi spre tara noastra,sa dam batalia impreuna.Nu fi egoist si nu te impotrivi,caci toti suntem frati oriunde ne-am afla.Sa-ti spun sincer ma tem sa ma duc acasa ca m-oi rataci.Si stii de ce?Am lasat inele,cercei, dansuri,haine fel de fel,tigari,port acum fuste lungi,ma duc la biserica,ii invat si pe altii de credinta...Stii ce mi-au spus acasa?Ca am luat-o razna,ca am fost nebuna mereu....Ma tem sa nu ma ia valul lumesc in care am trait odata.Adevarul e ca le-am incercat pe toate.Insa departarea de casa m-a facut sa ma apropii de Dumnezeu.Nicaieri nu am gasit alinare in afara de biserica.Nu toti am stiut de PARINTELE CLEOPA sau de PARINTELE ARSENIE BOCA.Caile Domnului sunt nestiute.Am aflat mai la urma,este adevarat.Dar oare aveti voi dreptul sa ne alungati?(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote