View Single Post
  #13  
Vechi 21.01.2011, 10:28:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
,,Atunci le-a eliberat pe Baraba, iar pe Iisus L-a biciuit și L-a dat să fie răstignit." (Matei 27:26)


Ferula era un bici cu o singura coarda de piele si era ultilizata pentru pedepse si delicte minore,nivelul de tortura fiind denumit fustigatio.Scutica era un bici cu coarde impletite,extrem de dur si rigid.Era folosit pentru delicte grave,acte criminale,iar nivelul de tortura se numea flagellatio.Flagrum era folosit pentru cel mai inalt grad al torturii fizice,asociate in general crucificarii.Era un bici din corzi cu bucati de metal atasate.In cazul Mantuitorului cercetatorii sunt de parere ca a fost folosit flagrum.Nivelul de tortura,cel maxim,era denumit verberatio.Era folosit,in mod uzual,ca o introducere la rastignire.


Daca insa acesta era condamnat la moarte(rastignire)flagelarea sa aplica la un nivel de minim 7 si maxim 21 de lovituri.Calaii apreciau in functie de starea victimei,de rezistenta fizica,cam cate lovituri dadeau.Minim se dadea rar iar in general se dadea o medie.Trebuia ca cel condamnat sa fie capabil sa-si care partea superioara a crucii(patibulum).Astfel calaii erau atenti sa nu dea lovituri mortale sau sa loveasca in parti ale corpului care i-ar fi transformat instantaneu in invalizi.Trebuia sa fii chinuit dar nu ucis.Cel putin pentru moment.

In cazul Mantuitorului,parerile cercetatorilor merg in directia unei biciuri cu un flagrum,nivel maxim de duritate,10-14 lovituri.Un soldat din Legiunea Straina rezista la maxim 18 inainte sa lesine(din ce am citit).Ulterior,spre diferenta de alti condamnati i s-a pus crucea in spate si nu doar patibulum.Pe cap a purtat si o cununa de spini care,la fiecare pas,intra in carne profund.Transpiratia nu facea decat sa agraveze chinul,prin iritare a ranilor deschise.Acelasi efect il avea si praful.

Mereu m-am gandit cum am reactiona daca ne-am gandit la asta cand pacatuim.As fi avut si o continuare, despre tehnica crucificarii, dar cred ca este de ajuns.
Multumesc pentru postare. Daca aceasta descrie e dureroasa, daca a vedea filmul e greu, cum o fi fost in realitate?

Multumesc Mintuitorul meu ca Ti-ai dat Viata pentru mine. Ajuta-ma sa nu te ofensez niciodata.
Reply With Quote