Subiect: Maslu
View Single Post
  #23  
Vechi 11.12.2007, 13:54:45
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Draga Irina, sigur ca poti sa participi la taina Sf.Maslu, dar ca sa ti gasesti linistea trebue mai intai sa te spovedesti si sa te impartasesti si intradevar conteaza sa mergi la un preot cu har de la Dumnezeu, adica sa simti si tu ca Dumnezeu e cu parintele respectiv , prin felul cum te sfatuieste , iar taina Sf. Maslu fiind savarsita de acesta alaturi de credinta ta si nadejdea in Dumnezeu si Sf.Feciaoara te va ajuta sa ti gasesti linistea.
Nu trebue sa mergi la maslu numai daca esti bolnav.Poti sa mergi si pentru linistea sufletului.
Eu am fost bolnava, am participat si la maslu la Biserica, dar nu am simtit efectul de a mi face bine, de a ma intarii atat sufleteste cat si trupeste decat dupa ce am fost la parintele (pe care l-am intalnit dupa ce am rugat-o pe Maicuta Sfanta si pe Fiul Domnului )si care acuma este parintele duhovnic care ma sfatuieste si ma indruma .
Atunci cand rugaciunea Maslului mi-a fost facuta de acest parinte desii credinta mea nu era foarte puternica atunci, eram mai mult in deznadeze , m-a ajutat foarte mult.
Chiar in timpul rugaciunii si dupa aceasta am simtit o stare mai pozitiva iar dupa ce am inceput sa folosesc uleiul si faina sfintita am simtit cum ma intaream.
Desii sunt si eu un om pacatos si nu am meritat , Dumnezeu m-a ajutat ca a mijlocit parintele pt mine si m-a ajutat sa mi mai intaresc credinta.
Pentru aceasta si pt tot ajutorul ii multumesc in 1 rand la Dumnezeu si la Sf: Fecioara, apoi Parintelui duhovnic, ca a mijlocit pt.mine si il rog sa ma ierte de toate supararile care i le-am pricinuit.
Doamne ajuta.
Reply With Quote