Subiect: Maslu
View Single Post
  #24  
Vechi 11.12.2007, 15:31:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
am si eu o intrebare. am auzit ca la sf maslu vin oamenii care au pacatuit foarte foarte greu sau sunt posedati etc. dar eu de ex nu pot zice ca am ucis pe cineva sau am fost la misa cum am auzit de o femeie care s-a lasat de misa si prin sf maslu post rugaciune etc s-a linistit sufleteste. am pacate , poate nu atat de grave dar sunt multe si mi-au intunecat sufletul. pot sa ma duc si eu la sf maslu ? se pot duce si oamenii care au necazuri, sunt tristi sau pur si simplu vor sa se curateasca ?
Eu merg la maslu in fiecare vineri si ma simt f.bine ,nu neaparat pt.sanatate ci pentru a ma intari si a ne feri de cele rele ,pentru sufletul nostru si al celor din familie.
Slujba Sf.Maslu vindeca daca participi de cel putin 7 ori la rind ,si toti cei din familie duc o viata duhovniceasca ,post ,spovedanie ,impartasanie.
Bineinteles ca si cel bolnav trebuie sa se roage si sa se spovedeasca.Asa ne-a spus parintele si si a mai spus ca rezultatele se vad ,chiar daca nu imediat.
Un preot spunea undeva ,am citit ,ca pentru multi din cei care merg la maslu si sunt sanatosi ,prin participarea la aceasta slujba se previne aparitia unor boli.
Reply With Quote