View Single Post
  #44  
Vechi 02.01.2017, 18:46:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Copacele ia fa tu ceva util ptr Forumul asta . Fa sa putem implica chestia asta ,ca unii sa nu aiba "n" useri de la acelasi IP. Arata-ne ca lucrezi cu adevarat in IT. Fa ca sa fim si noi in rand cu alte Forumuri,sa intram in secolul 21.
Lol.Tare. Pai front-endul (adica GUI, ce vedem noi) este facut in frameworkul phpBB, care are si suport in limba romana, adica aici:
http://www.phpbb.ro/
Cred ca ultima versiune, are pe langa multe chestii si capacitatea a vedea corect forumul pe device-urile mobile, chestie care lipseste forumului acum si
care nu vad de ce s-ar implica cineva s-o faca mobile friendly.

Idee e ca autentificarea se face pe baza de username si parola cea ce este un lucru bun(permite accesarea forumului prin tehnologii care folosesc VPN).
Daca s-ar face si pe baza de IP atunci ar fi o problema si mai mare pt cei care folosesc IP dinamic( 90% se foloseste IP dinamic).

Asocierea unui User cu un Ip este o idee gresita, din moment ce foarte usor se poate face un proxy si sa ma loghez cu IP de Groenlanda.

Apoi prin natura IP-ul dinamic, sa stii ca in backend(baza de date) exista
posibilitatea ca de-a lungul istoricul de logari( sa zicem 6 luni) acelasi IP sa-l fi folosit si eu si tu si X si Y. Ori daca faci un filtru sa baneze "n" useri cu acelasi IP, si tinand cont de ce am zis mai sus, te poti trezi peste trei zile/saptamani/whatever ca esti banat pt ca unul care avea IP dinamic s-a nimerit sa foloseasca un IP pe care tu l-ai folosit acum ceva vreme.
LOL, te banezi singur.

Ceea ce vrei tu este cum avem noi la corporatie autentificare prin VPN , cu acces SSH si inca alte scripturi de securitate realizate dupa standardul OWASP, elegant, frumos si aia e alta manacare de peste.
Dar astea costa, si inca foarte scump( ma refer la munca intelectuala si nu la resurse, ca programele sunt gratis)

Last edited by Copacel; 02.01.2017 at 18:54:02.
Reply With Quote