Subiect: Remember
View Single Post
  #700  
Vechi 14.01.2019, 21:06:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Maine se implinesc 169 de ani de la nasterea marelui nostru poet Mihai Eminescu.
"Daca vrem sa ne iubim patria, neamul, biserica, sa-l citim pe Eminescu!"
„La 169 de ani de la nasterea poetului, il cinstim si ne rugam pentru odihna sufletului sau, a celui care s-a identificat cu interesul acestui popor, cu dorintele lui; cred ca nu este un altul care sa fi iubit neamul, cultura, limba, asemenea lui. Cred ca si sfarsitul vietii pamantesti a lui Eminescu a venit din cauza durerii pe care el a simtit-o vazand ca cei care au in maini destinele unui neam, cei care au datoria de a promova binele, adevarul, frumosul, nu o fac.
Prezenta lui Mihai Eminescu la Serbarea de la Putna din anul 1871, la hramul manastirii. A fost cea dintai Serbare a Romanilor de Pretutindeni, cu ocazia careia a avut loc si primul Congres al Studentilor Romani de Pretutindeni. Dupa incheierea ei, Eminescu scrie: «Sa deie Ceriul ca sa ajungem asemenea momente mai adeseori, sa ne intalnim la mormintele stramosilor nostri plini de virtute, si sa ne legam de suveranitatea lor cu credinta si aspiratiile vietii noastre. Numai cu chipul acesta vom putea conserva patria ce avem; numai cu chipul acesta neamul romanesc poate spera slava si pomenire in viitor».
Cu durere în suflet trebuie să recunoaștem că tinerii din ziua de azi nu mai pun preț pe adevăratele valori strămoșești, naționale, creștinești. Nu mai cunosc ce înseamnă jertfa pentru un ideal, dragostea de adevăr, dragostea de dreptate, de țară, care nu sunt altceva decât dragostea de Dumnezeu. Înainte, cei mai buni români erau și cei mai buni creștini. Strămoșii noștri și-au vărsat sângele și și-au jertfit libertatea tocmai pentru ca noi să trăim azi în libertate și să-L iubim mai mult pe Dumnezeu. Însă, ce-am făcut noi cu această libertate? Am vândut-o pe lucruri de nimic și ne-am transformat în sclavii propriilor patimi.Iată că înțelegând greșit această libertate, am ajuns să ne deplângem singuri soarta pe care noi înșine ne-am făurit-o. Aceasta este recunoștința noastră față de jertfa strămoșilor și martirilor noștri? Cât de scump au trebuit să plătească, iar noi trăim tot în nepăsare și-n păcate. Numai noi suntem de vină, nu Dumnezeu și nimeni altcineva. E dureros și faptul ca prin școli nu se prezintă adevărata față a lucrurilor, suntem îndoctrinați cu fel de fel basme, minciuni, de teorii inutile și concepții anticreștine și de aceea nu se mai cunoaște adevărul sacru. Chiar și despre poetul nostru român, Mihai Eminescu, tinerii sunt învățați să creadă că a fost un nebun, însă care este de fapt adevărul?
Corupții vremii de atunci, împotriva cărora a scris Eminescu, au tăbărât mai la urmă asupra lui și l-au băgat în spitalul de nebuni de la Socola, din Iași. Acolo, un doctor l-a injectat cu o doză puternică, cu un medicament nociv, în urma căruia, la scurt timp i-a venit sfârșitul. Cam așa se întâmplă cu toți aceia care au curajul să mărturisească adevărul și să demaște minciuna…Prețul adevărului este moartea! Este Crucea !
Și un lucru mai puțin cunoscut am citit într-o carte: „Părintele Arsenie Boca a deplâns viața marelui poet Mihai Eminescu, înzestrat de Dumnezeu cu atâta talent. Dacă și concepția poetică ar fi unit-o cu concepția de viață creștină, ar fi suferit mai puțin în lumea aceasta și nu ar fi trecut atâția ani prin iad, era de părere Părintele Arsenie. Dar prin evlavia pe care a avut-o la Maica Domnului, se mângâia și uneori se refugia la mănăstire, cu prietenul lui de suflet, scriitorul Ion Creangă, care avea seminarul de teologie de la Mănăstirea Neamț. Și totuși, Eminescu, prin Maica Domnului, a avut parte înainte de moarte de Sfânta Împărtășanie, după însemnarea care a rămas pe o carte veche de cult.
Regretatul preot Constantin Galeriu, care a fost și întemnițat pentru credință, i-a alcătuit marelui Eminescu, din prețuire, un Acatist. Părintele Nicodim Bujor s-a rugat pentru sufletul lui Eminescu și i s-a arătat marele poet, în chilia lui, și i-a zis zâmbind: „Acum văd fața Maicii Domnului în ceruri.” Aceasta pentru că a preamărit-o pe pământ…” (Pr. Arsenie Boca “Mărturia mea” Pr. Petru Vamvulescu).
Odihneste Doamne cu dreptii sufletul marelui nostru poet Mihail Eminescu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote