View Single Post
  #62  
Vechi 01.08.2020, 08:28:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Interesantă apoftegmă ai găsit, mulțumesc pt sugestie, am și eu Patericul Mare, Constantin Coman, Editura Bizantină încă n-am ajuns acolo, citesc încet.

Nu cred că se mai aplică azi, să doarmă ambii soți îmbrăcați în sac, să aibă timp mult de rugăciuni având în vedere stresul de la lucru, să meargă la păscut oi toată ziua, unde nu ai stres deloc, acum mulți stau între zidurile de beton al unui oraș cenușiu și nu-și mai consumă energia în aer liber, nu toate cuplurile dorm în locații separate în aceeași casă.

Apoftegma nu s-ar aplica la unii care ar întrerupe brusc, dar ar sta în aceeași casă, în apoftegmă scrie că femeia era fecioară deci pt ea nu era greu să se înfrâneze de la ceva ce nu făcuse.

Te poți umple de încărcătură hormonală toxică, de anxietăți și de nervozitate care poate degenera în certuri domestice, dacă te înfrânezi cu soția în aceeași casă forțând și-n afara posturilor, sau cel mai slab poate fi ispitit să cadă într-o relație extraconjugală.

Cel mai bine te înfrânezi fără să stai în aceași casă, călugăria albă sau căsătoria albă e un chin la foc mic pt vârstele tinere, în oraș, în acest secol nu în secolul IV, așa mai bine mergi la mănăstire direct sau stai în celibat.

Cât privește întinarea din traducerea Polirom 2005 o să văd cum e formulată apoftegma în Patericul Mare, din context aruncă o umbră de îndoială asupra vieții de familie dacă și cu soția asumată legitim prin căsătorie, te întinezi.
Actul in sine intineaza pe oricine incepand cu Adam, primul caruia Dumnezeu i-a spus "sa nu guste", la fel cum ne spune apostolul Pavel tuturor ca bine este pentru om sa nu se atinga de femeie, de nici o femeie, deoarece femeia face parte din lume, iar Dumnezeu ne-a chemat la transcendenta.

Dumnezeu spune ca cei doi soti din apoftegma sunt mai vrednici decat calugarii, fiindca ultimii se infraneaza in pustie, pe cand cei doi soti isi duc aceeasi viata curata in pace, fara niciun stres.

Pe langa asta, in rugaciunea "Cuvine-se cu adevarat"(in cadrul Sf Liturghii), se spune cu referire la Maica Domnului "...care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut.", adica fara intinare ai zamislit pe Iisus.

Eu cred ca si in zilele noastre sunt astfel de induhovniciti la fel de "competitivi".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.08.2020 at 00:29:47.
Reply With Quote